Ivona Farkaš o odlasku u Dom kulture

Autor: Blaženka Kovač, 28. 3. 2012.

Dana 26.ožujka 2012.g. učenici 5.-8. razreda posjetili su Dom kulture Našice i pogledali su dječji kriminalistički film Koko i duhovi snimljen prema istoimenom romanu Ivana Kušana.

Redatelj filma je njegov sin Daniel Kušan. Film je prikazan na mnogobrojnim domaćim i svjetskim festivalima i jako je uspješan. Radnja se događa u Zagrebu, osamdesetih godina dvadesetoga stoljeća. Boje, odjeća glumaca, prijevozna sredstva... sve je bilo u stilu 80. godina, iako je film snimljen 2011.godine.

Dječak Koko se seli sa svojom obitelji (sestrom Maricom i roditeljima) sa sela u Zagreb, u stan gdje je prije živio gospodin Vincek. Njegova smrt je ostala nerazjašnjena, a Koko je uvjeren da vidi njegovog duha. U Zagrebu je stekao mnoge prijatelje: Zlatka, Mikija...

Uz njihovu pomoć i pomoć starog prijatelja Bože, rješava misteriju o starom gospodinu Vinceku i njegovom bogatstvu. Naravno, tu ima ljubavnih i drugih zavrzlama, ali to će te morati pogledati sami. Glazba, zvuk i govor sve je razgovjetno.

Ima i malo kajkavskoga govora, tipičnog za to područje.Bilo je različitih kadrova, rakursa čime se htjela naglasiti napetost. A napetosti nije nedostajalo ni u glazbi kada se pojavljivao navodni ''duh''. Scenarij je dobro obrađen uz stručnu pomoć pisca djela Ivana Kušana.

Radnja je jasno i kvalitetno razrađena. Bilo je napeto i uzbudljivo gledati kako se dječak iz knjige prebacuje na veliko platno i ponovno briljira. Odrasle likove utjelovili su već poznati i iskusni hrvatski glumci, dok su mlađe uloge prepustili tek mladim glumačkim hrvatskim nadama.

Režija se pobrinula da poboljša efekt dramatičnosti, napetosti i istraživanja. Svaki kut, izraz lica, svi detalji od glazbe do načina oblačenja glumaca dodatno pokazuju dramatičnost i trud režije. Nakon mnogo godina hrvatski film je dobio jedan kvalitetni kriminalistički dječji film. Svim ljubiteljima kriminalistike i dobrih zapleta preporučujem da pogledaju film.

Nećete se razočarati što dokazuje činjenica da je film pogledalo preko 80 tisuća ljudi. Uživajte!

Izvor: Ivona Farkaš, 8.e