Kako smo obilježili Tjedan mozga

Autor: Ana Kuric, 22. 3. 2012.

Na inicijativu Dana Alliance for Brain Initiatives već 11. put od 12. do 18. ožujka 2012. održan je Tjedan mozga u Hrvatskoj. U svrhu popularizacije neuroznanosti i naša škola se uključila u obilježavanje tjedna mozga raznim aktivnostima. Učenici 3. razreda PŠ Velimirovca sudjelovali su likovnim radovima u natječaju Zaštitnik moje obitelji. Učenici 2.a razreda sudjelovali su u radionici Ako neću, kako ću, ako hoću, lako ću. Učenici skupine nadarenih učenika Čista petica posjetili su Neurološku ambulantu OŽB u Našicama.

Učenici 3. razreda PŠ Velimirovac sa svojom učiteljicom Zdenkom Kluk na satu razrednika razgovarali su o članovima svoje obitelji te poteškoćama sa kojima se susreću i kako ih je moguće riješiti. Učenici su crtežom prikazali zaštitnika svoje obitelji. Neki su zaštitnika prikazali simbolom, neki živim bićem a neki biljkom. Svaki učenik je imenovao nacrtanog zaštitinika i objasnio koje moći posjeduje i kako te moći mogu pomoći članovima obitelji. Neki likovni radovi poslani su na natječaj Zaštitnik moje obitelji. Učenici Marin Dundović, Gabrijela Grgurić i Mate Maričić pozvani su na izložbu pristiglih radova, te su dobili diplomu i majicu s logom Tjedna mozga.

Nagrađeni učenici s učiteljicom

Učenici s nagradama

Tijekom boravka u Osijeku učenici su posjetili radionicu Hakuna matata ili snaga bubnja koju su održali studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku. Iste aktivnosti su dočarali i kolegama u razredu koji nisu bili u Osijeku na satu glazbene kulture.

Učenici 2.a razreda sa učiteljicom Ljiljanom Kubaša održali su radionicu Ako neću, kako ću, ako hoću, lako ću. Radionica se sastojala od tri aktivnosti: piramida dobrih želja, košarica s poklonima, te drvo želja. Cilj je bio umno osvjestiti životne prioritete i potrebe. Učenici su s velikim zanimanjem sudjelovali te uspješno prošli sve aktivnosti predviđene u radionici.

Učenici skupine nadarenih učenika Čista petica sa svojim voditeljicama psihologinjom Anom Kuric i psihologinjom Ivanom Mihalj posjetili su Neurološku ambulantu Opće županijske bolnice u Našicama. Dr. med. Marina Hlavati, spec. neurologije nas je dočekala i pokazala nam što radi neurolog. Hrabri učenici iskusili su jedan neurološki pregled. Neurologinja nam je pokazala svoj pribor te metode koje koristi u ispitivanju funkcija mozga i živčanog sustava, kao što su EEG, ultrazvuk i CT.

Hrabro smo sve isprobali

Slušali smo i gledali krvne žile

Lijepo smo se proveli svašta zanimljivo vidjeli, čuli i naučili.

Neurologinji smo se zahvalili na gostoprimstvu i zanimljivim aktivnostima koje je za nas pripremila darom koji je napisao naš Luka Ilišin.

Moja glava

Danas sam se sjetio nečega zanimljivoga. Naše glave. Stoga ću vam je opisati.

Moja glava ima smeđe oči koje služe dobro, kosu smeđu kao šešir, usta crvena kao trešnja, mali nos, uši male i super lice. U glavi ispod kože se nalazi lubanja kost koja štiti mozak od udaraca. Ispod lubanje je: „Pogodite što?“ Mozak. Glavni dio našega tijela. „A zašto?“ Zato što kontrolira svaki organ u tijelu. Služi za: učenje, igranje, čitanje, kretanje, razmišljanje.

Očuvajmo ga tako da ga hranimo i odmaramo. Mozak je uvijek za vas, a ne protiv vas. Zato ga poštujte i volite, nikad ne znaš, kad će ti zatrebati. Zato koristi mozak u dobre svrhe, a ne u loše: Misli svojom glavom!

Na satu biologije osmaši Mateo Uremović i Jasmin Ramić napravili su odličnu prezentaciju o mozgu, koju možete pogledati u prilogu.

Mozak.ppsx (715.51 KB)