Predavanje o uličnim drogama i prevenciji

Autor: Blaženka Kovač, 20. 2. 2012.

U srijedu 15. veljače 2012. godine u 12 sati  u Domu kulture Našice održano je predavanje o uličnim drogama i prevenciji. Na početku nas je ugodno pozdravila ravnateljica Crvenog križa Našice Vesna Lolić i predstavila nam dr. sc. Sinišu Zovka, dr. med.  iz Zagreba koji je također i djelatnik hrvatskog Crvenog križa i član Stručnog savjeta Ureda za droge Vlade Republike Hrvatske.

Njegovo predavanje o ovisnosti o drogi – problemu duže zlouporabe droge među ljudima, bilo je namijenjeno prvenstveno stručnim suradnicima u školama, nastavnom osoblju, dužnosnicima lokalne zajednice te članovima stručnih savjeta za rad s mladima, institucijama i udrugama civilnog društva koje okupljaju mladež i bave se njima, kao i roditeljima koji žele saznati više o ovoj aktualnoj temi.
Dr. sc. Siniša Zovko upoznao je nazočne, dakle, s današnjim sve više rastućim problemom – ovisnostima. Objasnio je današnje moguće droge te njihove štetnosti, tj. opasnosti te uputio u ispravne i učinkovite metode prevencije bolesti ovisnosti.
U ime naše Osnovne škole kralja Tomislava predavanju su prisustvovale ravnateljica Vlatka Zahirović, pedagoginja Đurđica Zailac, psihologinje Ana Kuric i Ivana Mihalj te defektologinja Iva Ramljak.

Nakon predavanja dr. sc. Siniša Zovko odgovorio nam je na nekoliko pitanja:
• Koliko dugo održavate ovakve vrste predavanja?
• Posljednjih petnaest godina.
• Imate li Vi iskustva u radu s mladima koji imaju problem ovisnosti?
• Da, ja svakodnevno radim s mladima koji imaju problem ovisnosti.
• Što biste osobno poručili našim učenicima i njihovim roditeljima vezano uz ovaj problem?
• Pa, evo, nešto vrlo kratko i jezgrovito. Droge i uporaba droga je loša i štetna i svaka je osoba odgovorna za sebe. Mladi ljudi znaju kako donijeti pravu odluku vezano uz droge. I to zna svaka mlada osoba, pogotovo koja završava osnovnu školu. A ono što oni moraju uvijek imati na pameti je da u životu postoji jedno pravilo – da svaka akcija uzrokuje i protureakcije. Prema tome, uopće nije bitno što si učinio danas,  ali bitno je, i izuzetno važno, da razmišljaš što će taj tvoj postupak donijeti sutra.

Nakon ovog zanimljivog i poučnog predavanja svi nazočni mogli su naučiti koliko je opasna droga te kako je jedini način da spriječimo ovisnost taj da ju ni ne uzrokujemo.

Izvor: Veronika Suk, 8.c