Sara Baričević - pobjednica!

Autor: Blaženka Kovač, 19. 12. 2011.

Učenica 7.b razreda Sara Baričević je osvojila četvrto mjesto i časno priznanje na natjecanju literarnih radova međunarodnog karaktera- Gerbócova literárna Snina u Slovačkoj u kategoriji starijih učenika osnovnih škola.

Sara aktivno uči slovački jezik i kulturu a na natječaj je nastavnica iz slovačkog Ana Marošević poslala Sarin  prozni sastav pod nazivom „Čo robí moja rodina“/„ Što radi moja obitelj?“ još preko ljetnih praznika, međutim rezultati su poslani tek krajem 11. mjeseca. Tako je naša učenica dobila pozivnicu za svečano uručenje nagrade u grad Sninu u Slovačkoj, ali zbog tehničkih problema ( pošta je kasnila) priznanje će ipak dobiti putem pošte.
Ovo je natječaj u čast slovačkog pjesnika Jozefa Gerbóca a želi poticati mlade na samostalno i svojstveno pisanje pjesama ili proze.
Poželimo našoj Sari da i dalje aktivno piše i na slovačkom i na hrvatskom jeziku te da se i dalje uključi i uspije  na slijedećim natjecanjima.
Evo njenog nagrađenog sastava na slovačkom i hrvatskom jeziku:
Čo robí moja rodina?
Moja matka je domáca pani, roboty má dosť, stále len upratuje,varí, perie, žehlí, od rána má veľký zhon,vlastne, stará sa o celý dom.
Môj otec cestuje po svete,pracoval v Egipte.Teraz robí v Slovínsku, aj on sa stará o náš dom a rodinu na svoj spôsob.
Nevidím ho pätnásť dní v týždni a veľmi mi chýba.
Mám dvoch bratov, starší by chcel robiť tiež  to, čo robí otec a mladší úplne iné, totiž páči sa mu práca chemika, ale oni sú ešte žiaci.
A ja?
Ja by som sa potešila, keby som robila ako herečka, lebo veľa hovorím a rada
tancujem. Ako malá fantazovala som byť spevačkou, no to nadšenie ma prešlo
 Som šiestačka a ešte porozmýšľam, čo vlastne budem robiť v živote.

Sara Baričević,  6b   trieda
ZŠ kráľa Tomislava Našice,
Chorvátsko

Što radi moja obitelj?

Moja majka je domaćica, posla ima mnogo, stalno sprema ,kuha, pere, pegla, od ujutro je na nogama, ukratko, brine se za cijelu kuću.

Moj tata putuje po cijelom svijetu, radio je u Egiptu. Sada radi u Sloveniji, i on se također brine za naš dom i obitelj  na svoj način.
Nevidim ga petnaest dana u tjednu týždni i puno mi nedostaje.

Imam dva brata, stariji bi htio raditi isto to, što radi moj otac a mlađi sasvim nešto drugo, zapravo sviđa mu se posao kemičara, ali oni su još učenici.

A ja?
Bila bih jako sretna, keda bih bila glumica, jer puno govorim i rado plešem.
Kao mala maštala sam da ću biti pjevačica ali to ushićenje me je prošlo.

Sada sam šestašica i još ću razmisliti, što zapravo želim raditi u životu.

Sara Baričević,  6b.  razred
OŠ kralja Tomislava Našice,