U Našicama je održan prosvjedni koncert protiv nasilja među mladima „Svačije je pravo živjeti! „ i Putujuća izložba „ Mladi pišu,rišu i viču protiv nasilja“

Autor: Blaženka Kovač, 1. 12. 2011.

U subotu 19.11.2011. u Domu kulture u Našicama, povodom  obilježavanja Međunarodnog Dana tolerancije održan je koncert pod nazivom prosvjedni koncert protiv nasilja među mladima „ Svačije je pravo živjeti !“

Koncert je posvećen tragično preminulom Luki Ritzu i svim  mladim ljudima koji su smrtno stradali u maloljetničkom uličnom nasilju poput Miroslava Tunjića kojem je sada godišnjica smrti, Franji Despotiću, Josipu Klasniću, Luki Marincu, Marku Juriću, Niki Dekoviću…

Koncert  je organiziran na prijedlog učenice  8.e razreda Ivone Farkaš iz OŠ kralja Tomislava Našice, koja je bila i inicijator likovno - literarnom natječaju „Dan tolerancije – spriječimo nasilje“ na području našičkog kraja  za osnovnoškolce i srednjoškolce povodom Međunarodnog dana tolerancije i uz suradnju predsjednika udruge KLANA Siniše Dukarića.  Zahvaljujemo mladim, pjevačima, plesačima i našičkom  bendu koji  su podržali ovaj prosvjedni koncert  protiv nasilja među mladima „ Svačije je pravo živjeti !“.  Voditeljica programa je bila Ivona Farkaš. Na početku programa Ivona je upoznala gledatelje o prosvjednom koncertu protiv nasilja među mladima i o Putujućoj izložbi „ Mladi pišu, rišu i viču protiv nasilja“. Pročitala je sastav Luke Ritza „ Svačije je pravo disati! „.  Nakon toga je predstavila Vanju Hrvoja Dražića koji je premjerno izveo pjesmu koju je  napisao i uglazbio za natječaj Dan tolerancije – spriječimo nasilje pod naslovom „ Stop nasilju“ i posvetio Luki Ritzu i svim žrtvama uličnog nasilja.
Nastupila je  mlada pjevačica Anamaria Mrak, reperi Vanja Hrvoje Dražić i Hrvoje Peičić - Doc, Goran Stanić – Go.st, plesna skupina FlyDance pod vodstvom Petre Bakač  i mladi našički band Loša Navika u sastavu: Davorin Silađi, Jurica Kajgana, Vjekoslav Radan, Miroslav Flegar i Zvonimir Perković.

Uz glazbeni program u holu kino dvorane postavljena je i Putujuća  izložba " Mladi pišu, rišu i viču protiv nasilja“ posvećena tragično preminulom Luki Ritzu i svim  žrtvama  uličnog nasilja. Pobjednički radovi likovno – literarnog natječaja osnovnoškolaca i srednjoškolaca povodom,  obilježavanja Međunarodnog  dana tolerancije s temom“ Dan tolerancije – spriječimo nasilje“ priključit će se Putujućoj izložbi „Mladi pišu, rišu i viču protiv nasilja“ čija je idejna začetnica Elfrida Matuč - Mahulja iz Krka, a autorica Putujuće izložbe  je Mateja Vidulić  iz Malog Lošinja. Izložba je krenula iz Malog Lošinja, Cresa, Punta-otok Krk i došla u Našice. Izložba ide po cijeloj Hrvatskoj, a posvećena je Luki Ritzu i svim žrtvama nasilja među mladima.  Izložbi je cilj obići čim više gradova Lijepe naše; u svakom gradu, ovisno o njegovim mogućnostima, održati radionicu, predstavu  ili koncert te iz svakog grada otići bogatija za neke radove, po principu: novi grad – novi rad. Putujuća izložba je bila povodom obilježavanja Dana tolerancije u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice, OŠ kralja Tomislava, Našice, OŠ Dore Pejačević, Našice, dječjem vrtiću „ Zvončić“ Našice u kojem je Ivona Farkaš održala radionicu na temu nasilja i prava djece, u Hrvatskoj narodnoj knjižnici i čitaonici Našice. Izložbu u Našicama je vidjelo preko 2600 tisuće djece, učitelja, odgojiteljica, roditelja, građana.
 Ovaj projekt popratili su mediji: Radio Našice, Ivona je sudjelovala u emisiji „Mladi talenti“ i govorila o koncertu i o izložbi, dala je intervju za vijesti Radija Našica, izašao je tekst  o prosvjednom  koncertu i o Putujućoj izložbi na internetu nasice.com, pročitalo je ovu vijest preko 6500 tisuća građana i vijest je bila objavljena i na web stranici naše OŠ kralja Tomislava i obavijesti na plakatima.
Poslije Našica Putujuća izložba putuje u Varaždin  i bit će tamo 22.12.2011, a domaćin će biti Druga gimnazija u Varaždinu.

Svaki sudionik i posjetitelj na ulazu je dobio Cedevitu GO na poklon. Željeli smo da na ovom koncertu ne bude alkohola i alkoholnih pripravaka i dokazali smo da se možemo družiti i lijepo provesti bez alkohola na ovom događanju. Naime, upravo je problem alkoholizma jedan od uzroka nasilnog ponašanja, naročito u obitelji. U vremenu od 15.11. do 15.12. obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti alkohola, droge, pušenja…i mi smo se pridružili ovom obilježavanju.
 Na koncertu je bilo preko stotinjak gledatelja osnovnoškolaca, najviše srednjoškolaca, studenata, roditelja koji su uz ovacije ispratili nastup svakog izvođača, a svi prisutni bili su oduševljeni izvedbom, trudom i zalaganjem izvođača.
    Posebno bi se zahvalili na pokroviteljstvu i sponzorstvu Gradu Našicama, gradonačelniku Krešimiru Žagaru, Radio Našicama, gospođi Katici Šimašek, CEDEVITI  d.o.o. Zagreb, gospodinu Antunu Tržiću, Blaži Pavlović- Radmanović, Silvi Lučevnjak, Sandri Hvizdak, Miji Kapetanoviću, Nikoli Ivkoviću, Ivici Martinoviću, razrednici Đurđici Mašić jer bez njih ne bi imali tako uspješan koncert i izložbu. Velika hvala svim izvođačima koji su sudjelovali na koncertu.

Izvor: Ivona Farkaš, 8.e