Svečana dodjela nagrada najboljim učenicima koji su sudjelovali na likovno – literarnom natječaju povodom Dana tolerancije posvećen Luki Ritzu i svim žrtvama uličnog nasilja

Autor: Blaženka Kovač, 1. 12. 2011.

Svečana dodjela nagrada najboljim učenicima koji su sudjelovali na likovno – literarnom natječaju  na našičkom  području za osnovnoškolce i srednjoškolce povodom Dana tolerancije posvećen Luki Ritzu i svim mladim ljudima koji su smrtno stradali u maloljetničkom uličnom nasilju (Miroslav Tunjić, Franjo Despotić, Josip Klasnić, Luka Marinac, Marko Jurić, Nika Deković…)

Dana 16.11.2011. u uredu gradonačelnika Krešimira Žagara održao se svečani prijem dobitnika nagrada za natječaj povodom Dana tolerancije. Na natječaj je pristiglo preko 30-ak najboljih literarnih i likovnih radova iz osnovnih i srednjih škola, na temu Dan tolerancije – spriječimo nasilje  posvećen LUKI RITZU i svim mladim ljudima koji su smrtno stradali u maloljetničkom uličnom nasilju. Učenike i profesore ugostio je gradonačelnik Krešimir Žagar. Učenica 8.e razreda Ivona Farkaš iz OŠ kralja Tomislava Našice bila je inicijator likovno – literarnom natječaju. U uvodnom djelu programa pročitala je sastav Luke Ritza „Svačije je pravo disati !“, dok je čitala u pozadini je svirala pjesma „Surovi grade“ od zagrebačke grupe Adastra, pjesmu su posvetili Luki Ritzu i svim mladima stradalima od nasilja, a potom je napomenula da ovaj projekt obuhvaća sve žrtve nasilja podjednako, da se ne zaboravi - Miroslava Tunjića kojem je sada godišnjica smrti, ne zaboravimo - Franju Despotića, Josipa Klasnića, Luku Marinca, Marka Jurića, Niku Dekovića... Nakon toga, učiteljica Đurđica Mašić pustila je premijerno pjesmu „Stop nasilju“ od Vanje Hrvoja Dražića koju je pjesmu napisao, uglazbio i posvetio Luki Ritzu i svim žrtvama maloljetničkog nasilja. Gradonačelnik je pozdravio sve prisutne nagrađene učenike i njihove mentore.
                 Svim dobitnicima, gradonačelnik je osobno uručio priznanja i prigodne poklone. Mentori su dobili sok CEDEVITU GO, kartu Europe, Putovnicu  za Europsku uniju - publikaciju.

Rezultati likovno – literarnog natječaja:

U kategoriji likovnih radova za osnovnu školu :

1.  Barbara Tomičić, 8.d            OŠ kralja Tomislava, Našice
     Mentor: Anja Alpeza

2.  Tea Taslak, 8.b                     OŠ Dore Pejačević, Našice
     Mentor: Sanja Portnar

3.  Kristina  Grabovac i Tena Poljak, 8.d   OŠ  kralja Tomislava, Našice
    Mentor: Anja Alpeza

U kategoriji literarnih radova za osnovnu školu:

1. Valentina Povarnik, 8.e                                OŠ kralja Tomislava, Našice
     Mentor: Tanja Majdandžić

2.  Dorea Cafuta, 8.b                                         OŠ J.J. Strossmayera  Đurđenovac
     Mentor: Ranka Kezerle

3.  Ivona Stošić, 8.e                                            OŠ  kralja Tomislava, Našice
     Mentor: Tanja Majdandžić

U kategoriji proze za srednju školu :

1.  Tomo Puljek, 4.št                Srednja škola Josipa Kozarca, Đurđenovac
 Mentor: Katica Pospišil

2.  Stefan Janković,  2.b OG    Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice

3.  Anica Kalamiza, 2.b OG      Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice
  Mentor: Marija Pepelko

U kategoriji poezije za srednje škole:

1.  Patricija Boršić, 4.št             Srednja škola Josipa Kozarca, Đurđenovac
Mentor: Katica Pospišil

2.  Domagoj  Ranogajec            Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice

3.  Ana Malvić, 4.a OG              Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice
 Mentor: Leopoldina Mijatović

Posebnu nagradu osvojio je kantautor reper Vanja Hrvoje Dražić, 4. PMG  Srednje škole Isidora Kršnjavoga  Našice, mentorica Leopoldina Mijatović, koji je autor pjesme  „STOP NASILJU,  posvetio pjesmu Luki Ritzu i svim žrtvama uličnog nasilja.

U ovom natječaju sudjelovalo je pet škola:
1.  Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice
2.  Srednja škola Josipa Kozarca, Đurđenovac
3.   OŠ Dore Pejačević, Našice
4.   OŠ Josipa Jurja Strossmayera,  Đurđenovac
5.   OŠ kralja Tomislava, Našice
      U  prosudbenom povjerenstvu za likovne i literarne radove bili su:
•    Anja Alpeza, prof. likovne kulture
•    Sandra Hvizdak, prof. hrvatskog jezika i povijesti
•    Tanja Majdadžić, prof. hrvatskog jezika
•    Krešimir Žagar, gradonačelnik Našica
•    Ivona Farkaš, učenica 8.e
Pobjednički  likovni – literarni radovi Dan tolerancije – spriječimo nasilje priključit će se Putujućoj izložbi „Mladi pišu, rišu i viču protiv nasilja“ čija je idejna začetnica Elfrida Matuč - Mahulja iz Krka, a realizator izložbe je Matea Vidulić iz Malog Lošinja dobitnica Godišnje nagrade LUKA RITZ za ovu godinu. Izložba je krenula iz Malog Lošinja, Cresa, Punta - otok Krk i došla u Našice i ide po cijeloj Hrvatskoj, a posvećena je Luki Ritzu i svim žrtvama nasilja među mladima.

Zahvaljujemo se pokrovitelju  Gradu Našicama, gradonačelniku Krešimiru Žagaru za  priznanja i majice, sponzorima tvrtki Cedeviti d.o.o. Zagreb – za sokove Cedevita GO, Informativnom centru Europske unije - majice, torbe, Putovnice za Europsku uniju - publikacija, karte Europe.
Ivona Farkaš sudjelovala je na natječaju crtajući i pišući literarni rad, ali izvan konkurencije.  Zajedno je s učiteljicom likovne kulture Anjom Alpezom i učiteljicom Tanjom Majdandžić sudjelovala u izradi priznanja. Izabrali su crtež Valentine Povarnik učenice 8.e razreda koji su stavili na priznanje, otisnuli na majicu i rad Marka Grgoševića koji je nacrtao crtež kralj Tomislav na konju.
Poslije dodjele priznanja i nagrada uživali smo družeći se i počastili se sokovima i slatkišima koje nam je poklonio gradonačelnik.

Zajedničko druženje završili smo prikladnom izjavom Sarah Peterson

„Tolerancija je poštivanje različitosti i sposobnost da živimo i
  pustimo druge da žive. To je sposobnost da se primjeni fer i
  objektivan stav prema onima čija se mišljenja, postupci, religija,