Ovo bi mogla biti moja ulica

Autor: Blaženka Kovač, 3. 11. 2011.

Učenici 7. i 8. razreda OŠ kralja Tomislava u petak 28. listopada posjetili su Zagrebačko kazalište mladih.

Jednodnevna ekskurzija sedmaša i osmaša započela je već u 6 sati ujutro kada su se raspoređeni u četiri puna autobusa zaputili u Zagreb. U pratnji su im bile njihove razrednice: Branka Turza, Marija Ivanković, Vesna Kovačević-Tomić, Ivana Hajnal, Dubravka Zubak, Brankica Pavić, Ana Katruša, Tanja Majdandžić i Đurđica Mašić. Uz jedno stajanje putovanje je vrlo brzo prošlo u priči, kartanju i dobrom raspoloženju.

Oko 10 sati stigli su u Zagreb te se kroz gust promet probili do Gornjega grada. Uslijedilo je razgledavanje središta Zagreba te slobodno vrijeme koje su učenici iskoristili za posjet McDonalds’u i poznatoj tržnici Dolac te uživanje u zanimljivostima koje pruža svakodnevna vreva hrvatske metropole.
U 12,15 sati s Trga bana Josipa Jelačića zaputili su se prema Zagrebačkom kazalištu mladih gdje ih je u 13 sati čekala predstava posvećena životu i tragičnoj smrti Luke Ritza „Ovo bi mogla biti moja ulica“. Učenici su 45-minutnu predstavu odgledali u jednom dahu. Ova potresna priča govori o danu Lukine sahrane i na dramatičan način otkriva što se događalo u domovima Lukinih roditelja, susjeda, prijatelja, ali i onih koji su krivi za Lukinu smrt ili za činjenicu da o tom tragičnom događaju još uvijek šute. Odlična predstava, glazba  i još bolji glumci prodiru do osjećaja svakoga gledatelja i šalju vrlo snažnu poruku protiv nasilja među mladima. Učenici su bili oduševljeni predstavom što se vidjelo i na radionici koju su odmah nakon predstave održale dvije dramske pedagoginje i jedna psihologinja. Učenici su imali priliku na radionici izraziti osjećaje i misli na koje ih je potakla ova predstava, ali i osmisliti svoju poruku protiv nasilja, čime je ovaj posjet kazalištu imao i vrlo poučnu ulogu.

Nakon predstave učenici su imali još nešto slobodnoga vremena, a u 16 sati okupili su se ispred zagrebačke katedrale i uputili prema Našicama. Prepuni pozitivnih dojmova nakon odlične predstave i upoznavanja naše metropole, ali najviše zbog zajedničkog druženja i zabave s prijateljima, svojim su se kućama sretno vratili oko 20 sati.

Izvor: NOVINARSKA SKUPINA