SUDJELOVANJE NA PROJEKTU '' ENERGETSKA EDUKACIJA ZA OSNOVNE ŠKOLE''

Autor: Blaženka Kovač, 5. 10. 2011.

4. listopada 2011. godine učenici 6.c i 6.d razreda pod vodstvom profesorice Ane Petrošević i profesora Danijela Rončevića posjetili su Energetsku Edukacijsku agenciju u Osijeku i Eko centar Zlatna Greda.

Nakon što smo stigli u Osijek, prošetali smo uz obalu rijeke Drave i stigli u EE agenciju u obilazak pasivne kuće.

Nešto o pasivnim kućama…
Prva pasivna kuća sagrađena je u Njemačkoj 1991 godine. Radilo se o jednoj studiji koju je nadgledalo i njemačko ministarstvo zaštite okoliša. Od tada se pojam "Pasivna kuća" upotrebljava za svaku kuću u kojoj se po metru kvadratnom stambene površine ne utroši više od 1,5 litra loživog ulja ili 1,5 m³ plina. Ovo su senzacionalne vrijednosti i danas, a onaj tko posjeduje takvu kuću, uistinu štedi na grijanju.
Mnogi miješaju pojam "Pasivne kuće" s "Niskoenergetskom kućom" razlika je u tome što je kod niskoenergetske kuće postignut standard za gradnju i niskoenergetska kuća je ona koja troši maximalno 7 litara loživog ulja, ili 7 m³ plina po m² stambene površine godišnje.
Pasivna kuća je zgrada u kojoj se bez aktivnog sustava grijanja ili klimatizacije postiže ugodna temperatura prostora i u zimskom i u ljetnom razdoblju. Pruža povišeni stambeni komfor pri čemu potrebe za toplinskom energijom ne prelaze 15 kWh/m². Realizacija pasivne kuće postavlja visoke zahtjeve na kvalitetu primijenjenih komponenata građevine. Svi vanjski elementi zgrade, izuzev ostakljenih površina, trebaju biti tako dobro toplinski izolirani da koeficijent prolaza topline U (prije k) nije veći od 0,15 W/(m2K).
Koncept kuće, položaj, izolacije i njihovi proračuni moraju zadovoljavati visokim standardima i potrebno je dobiti gotovo hermetički zatvoren prostor unutar kuće jer bi u protivnom dragocjena toplina izašla kroz fuge, spojeve i razne otvore. Sa kojim materijalom i na koji način će se izvesti radovi kako bi standard pasivne kuće bio zadovoljen i nije toliko bitno, postoje mnogobrojni proizvođači raznih izolacijskih sredstava koji će vam uvelike pomoći u stvaranju pasivne kuće.

Osim obilaska pasivne kuće, imali smo edukativno predavanje unutar nje.

Nakon što smo saznali sve o prednostima pasivne kuće, dobili smo 200 EE savjeta kako efikasnije koristiti energiju, živjeti kvalitetnije i plaćati manje. Krenuli smo dalje u Eko centar Zlatnu Gredu.

Nakon srdačne dobrodošlice u Zlatnoj Gredi, obišli smo imanje i imali predavanje o energiji. Prihvatili smo izazov težak jednu tonu – borba protiv klimatskih promjena.
Provest ćemo projekt ''Energetska učinkovitost obitelji''. Nadamo se da ćemo našim ponašanjem smanjiti zagađenje na našoj jednoj jedinoj Zemlji. Slijedite naš primjer!

Izvor: Ana Petrošević