Učenici 8.e razreda obilježili Europski tjedan kretanja

Autor: Blaženka Kovač, 5. 10. 2011.

U subotu 17. rujna 2011. učenici 8.e razreda i razrednica Đurđica Mašić  iz OŠ kralja Tomislava Našice obilježili Europski tjedan kretanja putujući vlakom na izlet u Bizovačke toplice.

Ove se godine od 16. do 22. rujna obilježava Europski tjedan kretanja, koji je pokrenut s ciljem osvještavanja potrebe promjene u načinima kretanja u gradovima te smanjenja korištenja automobila u svakodnevnom kretanju njihovih stanovnika. Ovogodišnja tema 'Alternativna mobilnost'  odabrana je s ciljem skretanja pozornosti na velike opasnosti vladajućeg trenda putovanja, odnosno prevelike upotrebe motornih vozila. Ukazuje na preveliko korištenja motornih vozila  koja škodi zdravlju ljudi te primjerice uzrokuje dišne infekcije, pretjeranu tjelesnu težinu, krvožilna oboljenja i dijabetes, ali i stradavanja u prometnim nezgodama. Također preveliko korištenje automobila uzrokuje onečišćenje okoline, socijalnu izoliranost te buku koja za posljedice može imati poremećaje u spavanju i nesanicu. Stoga se aktivnostima tijekom ovogodišnjeg europskog tjedna kretanja želi osvijestiti i potaknuti što više Europljana u urbanim sredinama da putuju pametnije, pješice, biciklom ili javnim prijevozom kako bi živjeli kvalitetnije, odnosno kako bi doprinijeli svojem zdravlju, zaštiti okoliša i kvaliteti života općenito.

Učenici 8.e razreda također su htjeli doprinijeti ovoj akciji za bolji život, očuvanje zdravlja, očuvanje okoliša i kvalitete života na taj način da smo koristili kao prijevoz vlak, hodali, plivali, igrali vaterpolo, odbojku i kupali se u termalnoj vodi. Uživali smo na svježem zraku i najvažnije, družili smo se. Bilo nam je lijepo.

Izvor: Đurđica Mašić