Vijesti iz Markovca „Pozdravimo zajedno još jednu jesen“

Autor: Blaženka Kovač, 5. 10. 2011.

Učenici naše škole, koji su ujedno i članovi SKUD-a „Franjo Strapač“ iz Markovca,  nastupili su, kao i svake godine do sada, na već tradicionalnoj markovačkoj manifestaciji Večer polesnjaka.

Polesnjak je slovački specijalitet od krumpira, koji se priprema prema receptima naših baka i prabaka. Ove je godine organizirana 12. priredba  po redu pod motom „Pozdravimo zajedno još jednu jesen“ u organizaciji Matice slovačke Markovac. U pečenju polesnjaka sudjelovale su pojedine ekipe sastavljene od baka, mama i djevojaka, a sudjelovala je i naša vjeroučiteljica Barbara Špoljarić u ekipi „Sirôtky“(„Maćuhice“).

Manifestaciju su između ostalih posjetili nezavisna zastupnica Čeha i Slovaka Zdenka Čuhnil, gradonačelnik Našica Krešimir Žagar, predsjednik Saveza Slovaka Andrej Kuric, župnik iz Markovca Branko Šipura te naša ravnateljica Vlatka Zahirović, koja je u folklornom dijelu programa dala podršku svojim vrijednim, kako sadašnjim tako i bivšim učenicima.

Osim domaćina, SKUD-a  „Franjo Strapač“ Markovac, sudjelovali su još KUD „Gorjanac“ iz Gorjana („Ljelje“), MS „Lipovljani“ i SKUD „ Ludovit Štúr“ iz Iloka.U bogatom pjevačko-plesnom programu, koji se odvijao u „Drevenici“,  uživali su i stari i mladi.

Posebno je bio atraktivan  ples male i srednje grupe „Disco- ľudovky“ u kojem su naši osmaši Mihovil Fedor i Matija Karakaš  te Matija Lazar iz petog rezreda vješto baratali sa sjekiricom tzv „valaškom“.

Izvrsni su bili i plesači i plesačice: Mirta Resller (8.b), Iva Vinkešević(7.b),
Margareta Paulić (7.b), Korina Kraljik (7.c), Josip Fedor (5.b), Eugen Budoš (5.a), Vlatka Bestvina (5.b), Veronika Budoš (6.b), Borna Buha (6.a), Kristina Didjak (6.a), Matea Hovanjec (6.a), Ivana Zavada (6.a), Tea Horvatović (4.r.), Patricija Szabo(4.r.), Josip Duvnjak (4.r.), Ivan Budoš ( 3.r.), Lea Rinčić ( 3.r.), Valerija Budoš (2.r.) i drugi, koje je bilo pravo zadovoljstvo gledati. Glavna voditeljica folklora u Markovcu i predsjednica MS Markovac Branka  Baksa, ujedno i koreografkinja,  s velikom ljubavlju usmjerava djecu na put  slovačke folklorne tradicije, tradicije markovačkog i našičkog  kraja u Republici Hrvatskoj.

Vrlo dojmljivo i svečano je bilo kada su se u programu opraštale tri članice najstarije plesačke grupe, a naše bivše i odlične učenice Štefanija Metić, Tea Čavajda i Vjera Baksa, jer odlaze na visokoškolski studij. I mi ćemo im poželjeti puno uspjeha i sreće na fakultetu, a mlađima da nastave njihovim koracima.

Izvor: Ana Marošević