Književni susret u našoj školi

Autor: Blaženka Kovač, 28. 9. 2011.

U utorak 27. rujna u našoj je školi povodom obilježavanja Dana europskih jezika gostovao slovački pisac  Igor Valek.

Igor Valek rođen je 1967. godine i živi u Bratislavi. Piše pjesme i priče za djecu i odrasle, a najpoznatija mu je zbirka pjesama „Na – miesto piesne“ te djelo „Najljepše priče o… zlatu“.

Susretu su prisustvovali učenici A smjene naše škole u kojoj se održava nastava slovačkoga jezika te naši učenici iz Područne škole Markovac. Gostovanje su uveličali savjetnik za slovački jezik i kulturu profesor Andrej Kuric te ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Našice Blaža Pavlović Radmanović te Ružica Vinčak.

Sve nazočne pozdravila je naša ravnateljica Vlatka Zahirović, a gostima je zaželjela ugodan boravak u našoj školi.

Književnik Valek upoznao je djecu sa svojim načinom pisanja, svojim djelima te spisateljskom iskustvu. Razgovarao je s djecom i postavljao im pitanja, a učenica Kristina Džanija osvojila je i nagradnu knjigu za točan odgovor. Učenici su pokazali vrlo dobro poznavanje slovačkih gradova: Bratislava, Trnava, Žilina, Banska Bystrica, Nitra, Čadca i druge. Učenike je zanimalo što mu se u Hrvatskoj sviđa, kako bi usporedio hrvatski i slovački narod, piše li prvo olovkom ili odmah na računalu. Valek je odgovorio kako mu se u Hrvatskoj sviđa sve, a naročito lijepo vrijeme, narode nije mogao usporediti jer svaki ima svoju posebnost, a pisanje uvijek prvo započne olovkom nakon čega završi na računalu.

Nakon gotovo sat i pol druženja zahvalili smo piscu što je posjetio našu školu, a posebno jer je našoj Novinarskoj skupini poklonio dio slovačkih novina u kojemu se nalaze njegovi tekstovi. Poklon je u ime skupine preuzela Petra Bereš.
Nadamo se da je ovo tek prvi od mnogih književnik susreta u našoj školi koje ćemo imati prilike vidjeti i ove školske godine.

Izvor: Učiteljica Ana Marošević i Petra Bereš, 8.b, NOVINARSKA SKUPINA