Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Vlatka Zahirović, 25. 5. 2009.

22. svibnja 2009. učenici osmih razreda sa svojim razrednicima održali su terensku nastavu s temom "Vukovar - grad heroj" u Vukovaru.

Kako bi što bolje upoznali svoj zavičaj i njegovu povijest, za učenike osmih razreda organizirana je terenska natava u Vukovaru. U nastavi su sudjelovali 8.a , 8. b, 8.c i 8. d razred sa svojim razrednicama Brankom Turza, Marijom Mrđenović, Vesnom Kovačević-Tomić i Ivanom Slačanac, a pridružila im se vjeroučiteljica Anita Gorera.

Cilj nastave bio je upoznati učenike s lokacijom odvijanja Vukovarske bitke, Memorijalnim centrom - Bolnica Vukovar, vojarnom - muzej Domovinskog rata, memorijalnim grobljem i Ovčarom - mjestom nekadašnje masovne grobnice te baroknom jezgrom grada Vukovara.

Dva autobusa uputila su se ispred naše škole u petak u 8 sati ujutro prema Vukovaru. Po dolasku u Vukovar krenulo se u obilazak barokne jezgre - stari vodotoranj, Grand hotel, križ na ušću Vuke u Dunav, rodna kuća nobelovca Lavoslava Ružićke, dvorac Eltz.

Ispred gradskog muzeja učenike je dočekao barokni vodič Luy koji je ispričao priču  o svom kostimu te pobuni i ustancima u Vukovaru i okolici.

barokni vodič Luy

ušće Vuke u Dunav

Obilazak ratne priče "Putevima vukovarskih branitelja" započeo je  obilaskom vojarne koja je sada muzej Domovinskog rata gdje je izloženo ratno naoružanje i vozila.

u vojarni

svi učenici zajedno u vojarni

vojni avion izložen u vojarni

Nakon vojarne, obilazak ratne priče nastavlja se u Memorijalnom centru - Bolnica Vukovar. Organiziran je posjet Memorijalnom groblju te Vodotornju.

Memorijalno groblje

vodotoranj

Prije povratka kući, učenici i nastavnici posjetili su Ovčaru gdje se nalazila masovna grobnica. Učenici su zapalili svijeće za poginule te se pridružili vjeroučiteljici Aniti Gorera u zajedničkoj molitvi.

hangar na Ovčari

zajednička molitva

paljenje svijeća na Ovčari

Usprkos velikoj vrućini, učenici i nastavnici sretno su i zadovoljno stigli kući.

Izvor: Vesna Kovačević-Tomić

« Travanj 2024 »