Sigurnost djece na internetu

Autor: Đurđica Zailac, 16. 9. 2011.

OŠ kralja Tomislava u sklopu školskog preventivnog programa koji je dio Godišnjeg plana i programa, između ostalih obrađuje teme rizika korištenja interneta, kao i različitih vrsta zlostavljanja.

U organizaciji Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice, Policijske uprave osječko-baranjske i grada Našice  održano  je predavanje na temu: Sigurnost djece na internetu – preventivni projekti.
  Ispred Policijske uprave osječko- baranjske, iz Odsjeka za prevenciju, predavanje je održao
Darko Ćorković- policijski službenik Odsjeka za prevenciju.
Svojim uvodnim govorom sve nazočne pozdravila je Mr.sc. Blaža Pavlović-Radmanović, ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice.
Nazočni su bili predstavnici policije u Našicama, predstavnici vrtića, osnovnih i srednjih škola, te učenici osnovnih i srednjih škola.

Policijski službenik Odsjeka za prevenciju, Darkom Ćorković objasnio je cilj svojeg predavanja:

„Odsjek za prevenciju je prepoznao problem negativnog utjecaja interneta, odnosno internetskih sadržaja na djecu i mlade. Kako ovaj novi oblik zlostavljanja i nasilja uzima maha u svakodnevnom životu pojavila se potreba poduzimanja preventivnih aktivnosti usmjerenih na suzbijanju širenja društveno neprihvatljivih ponašanja putem interneta i njegovog utjecaj na djecu i mlade.

Tako je Odsjek za prevenciju započeo suradnju s Udrugom Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, CZND, nevladinom organizacijom koja je svoj rad usmjerila isključivo na zaštitu djece.
Tom suradnjom je smišljen i sačinjen preventivni projekt pod nazivom Sigurnost i zaštita djece na internetu.
Projekt se provodi putem:

1.izložbi edukativnih plakata
2. i predavanja na temu Djeca i mladi u riziku društvene mreže.

1.    Dvanaest edukativnih plakata su izrađeni povodom obilježavanja Svjetskog dana prevencije zlostavljanja djece koji se obilježava 19. studenog a koje su osmislili i izradili učenici Škole za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti Osijek. Plakati na taj način upozoravaju građane na opasnosti interneta odnosno podižu i senzibiliziraju svijest građanima o prisutnom problemu zlostavljanja putem interneta.
Do sada su održane izložbe u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek, PU Osječko-baranjskoj i Policijskoj postaji Đakovo
U izradu plakata su se još uključili Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Društvo naša djeca grad Osijek,

2.    Predavanja na temu Djeca i mladi u riziku društvene mreže održana su do sada na jednom stručnom seminaru, na 2 na međužupanijska i 1 županijskom stručnom vijeću učitelja i nastavnika informatike i računalstva i na više predavanja učiteljima i profesorima osnovnih škola, učenicima osnovnih škola i njihovim roditeljima, i predavanja različitim udrugama građana.

Predavanje Djeca i mladi u riziku društvene mreže obrađuju sljedeće pojmove i sadržaji:
 pojmu prevenciju
-    Djeca i mladi u riziku - pojam
-    Statistički podaci MUP-a, PU, PP - broj kaznenih djela u kojima su sredstva izvršenja mobitel i računalo, broj kaznenih djela koja su počinili maloljetne osobe i broj kaznenih djela na štetu maloljetnika, i
-    Opći podaci o broju korisnika interneta, facebook-a
-    Što je nasilje putem interneta - (cyberbullying, komunikacija predatora i žrtve, pedofilija)
-    Kazneno-pravno zaštita djece i mladih
-    Problem i nedostatak korištenja društvene mreže
-    Kako prevenirati korištenje društvenu mrežu

Predavanje je osmislio i održava Darko Ćorković, policijski službenik Odsjeka za prevenciju PU.
 Organizatori izložbe su: PU Osječko – baranjska - Odsjek za prevenciju,
                                                 Policijska postaja Našice
                                                 Škole za tekstil, dizajn i primijenjene umjetnosti Osijek
                                                 Centar za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, CZND,

Cilj projekta je podići razinu svijesti o potrebi sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta od strane djece i mladih. Govoreći o konkretnim načinima pružanja pomoći djece, navodim sljedeće načine pomoći:
          - informiranje djece i mladih o potencijalnim opasnostima interneta,
          - otvoreni razgovori roditelja i djece, donosno dogovor o korištenju interneta
          - te upoznavanje djetetovih online prijatelja,
          - kontrolu putem programa za sprječavanje pristupa nepoćudnim sadržajima.
Također treba istaći da je djecu potrebno upoznati s činjenicom da su pravila u stvarnom i virtualnom svijetu jednaka, tako da sve ono što nije dopušteno niti prihvatljivo u stvarnom svijetu, nije ni u onom virtualnom.
Zaključio bih da je prevencija ključ odgovornog i sigurnog korištenja interneta. Stoga je potrebno nastaviti rad na osnaživanju djece, roditelja, učitelja, medija i šire javnosti informacijama kako koristiti ovaj korisni alat. Ujedno, potrebno je nastaviti rad na podizanju razine svijesti o ovom važnom pitanju, pri čemu je potrebno uspostaviti čvrstu suradnju s medijima, imajući u vidu sve veću izloženost djece i mladih medijima.“

Na kraju su svi prokomentirali da je ovakvo predavanje vrlo korisni i da predavanja te vrste treba češće organizirati u Našicama.

Tekst priredili:
Darko Ćorković,Policijski službenik  Odsjeka za prevenciju PU osječko- baranjske
Mr.sc.Blaža Pavlović- Radmanović, ravnateljica Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice
Đurđica Zailac, pedagoginja

Izvor: Darko Ćorković, Blaža Pavlović- Radmanović, Đurđica Zailac