Osnovna škola kralja Tomislava Našice

U Brođancima Našičani osvojili u starim sportovima medalje

Autor: Blaženka Kovač, 13. 9. 2011.

U nedjelju 28.8.2011. oko 60  mladih i starih članova USŠ „ Slavonac“ , Našice sudjelovalo je u Brođancima na 39. Olimpijadi starih športova, na kojoj su se u 34 sportske discipline natjecali predstavnici iz 10  hrvatskih županija i gosti iz Mađarske i Vojvodine.

Sudjelovalo je oko 1000 sudionika iz 50 mjesta u Hrvatskoj te gosti iz susjednih država. Cilj ove manifestacije je čuvanje vrijednog narodnog blaga te nadmetanje u tradicionalnim sportskim disciplinama poput potezanja konopa, bacanja potkove, gađanje strijelom i lukom, trčanja u vrećama, tjeranje šinje, hodanje štulama, gađanje kozane, nožičanje, mosor, skakanje na mješinu, bacanje kamena s ramena, boćanje, kandžijanje, bacanje sjekirice, penjanje na drvo, šinter, igre: tokač, vranići, ćula, čočak, banga sve je to dio Olimpijade starih športa. Riječ je o raznovrsnim starinskim narodnim sportovima kojima su se zabavljali pastiri čuvajući stada.

Pokazuje se veliki interes za  ovu manifestacije, koju podjednako vole i prate oni stariji, koji su se u djetinjstvu i mladosti igrali upravo takvih igara, ali i njihova djeca i unučad, koja uz rame s djedovima i bakama nastoje svladati tajne čočka, ćule, bange, vranića, tokača, ringlanja, kozane, trčanje u vreći, bacanje potkove…

Iz naše Udruge starih športova „ Slavonac“ sudjelovalo je oko 20 mladih članova koji su svi učenici OŠ kralja Tomislava, Našice. Na natjecanje djecu  je vodio  trener i dopredsjednik Ivica Karliček i učiteljica TZK-e Đurđica Mašić. Natjecanje je pratio i gradonačelnik Krešimir Žagar koji je bio zadovoljan s postignutim rezultatima Mladi članovi udruge postigli su veoma dobre rezultate, također i stari članovi udruge. Mladi članovi sudjelovali su u šest disciplina: trke u vrećama, hodanje na štulama, tjeranje šinje, gađanje strijelom u bundevu, bacanje potkove i gađanje kozane,

Najbolji uspjeh postigao je Matko Benić koji je osvojio 1. mjesto trke na štulama od 16 natjecatelja. Teotim Pohlmann je osvojio 8. mjesto, a Antonio Baričević 12. mjesto.

Monika Vuzem je osvojila 3. mjesto u trčanju u vreći od 26 natjecatelja, 4. Barbara Mezak, 5. Marija Puhanić,  6. Ivana Šulava.
U mlađoj kategoriji Filip Pohlmann je osvojio 3. mjesto u trkama na štulama od 16 natjecatelja.

Ivan Šimac, Stjepan Kovačević i Matko Benić osvojili su 3. mjesto u gađanju strijelom u bundevu od 16 ekipa.
U mlađoj kategoriji Filip Pohlmann je osvojio 4. mjesto u tjeranju šinje od  22 natjecatelja.

Teotim Pohlmann je osvojio 7. mjesto u tjeranju šinje od 22 natjecatelja, a Stjepan Kovačević 8. mjesto.
Barbara Mezak i Danijela Puhanić osvojili su 6. mjesto u bacanju potkove od 26 ekipa.

Barbara Mezak, Ivana Šulava i Teotim Pohlmann osvojili su 5. mjesto u gađanju kozane od 29 ekipa.
    Seniori su se također natjecale u pet disciplina: potezanje konopa, bacanje potkove,boćanje, bacanje kamena s ramena i mosor. Treneri ekipa su bili Ivica Karliček i Mirko Strukar.

U potezanju mosora 2. mjesto osvojila je ekipa u sastavu Robert Varaždinec, Kristijan Kalkan i Mario Horvat, a 3. mjesto osvojili su Pero Bandalo, Matej Hajmiler od 10 ekipa.
U Bacanju kamena s ramena od 25 natjecatelja Kristijan Kalkan osvojio je 5. mjesto, Stjepan Konjetić 8. mjesto. U boćanju su dvije ekipe bile među 10 najboljih od 38 ekipa.

Čestitamo svim dobitnicima medalja!!!

Zahvaljujemo se svim sponzorima koji su na bilo koji način nam omogućili otići na natjecanje u Brođance, a također gradonačelniku Krešimiru Žagaru  koji nas je došao bodriti i Gradu Našicama koji nam  je osigurao prijevoz, Turističkoj zajednici grada Našica, pekarima…

Izvor: Đurđica Mašić