Učenici 8.e razreda organizirali humanitarnu akciju - Dani slavonske šume

Autor: Blaženka Kovač, 6. 9. 2011.

U subotu 3.9.2011. godine u Velikom parku u Našicama održao se festival „Dani slavonskih šuma“. Učenici 8.e razreda OŠ kralja Tomislava, Našice i razrednica  Đurđica Mašić u sklopu festivala tradicionalno organiziraju humanitarne akcije prikupljanja dobrovoljnih priloga za projekte: Unicef – Škole za Afriku, za gladnu djecu Somalije i za osobe u potrebi.

Ovu godinu Europska unija proglasila je „Europskom godinom volontiranja“ kako bi se odalo priznanje dosadašnjim volonterima i volonterkama, ali i dodatno motiviralo milijune stanovnika Europske unije koji volontiranjem, drugima omogućavaju učenje, bolji život, usvajanje novih vještina i sposobnosti pa čak i poboljšavanje izgleda za zapošljavanje.

Republika Hrvatska pridružila se na brojne načine obilježavanju „Europske godine volontiranja“, a  kruna događanja biti će 21.9.2011. godine kada će se organizirati velika akcija  „HRVATSKA VOLONTIRA“  i koja će se istovremeno događati u svim dijelovima lijepe naše.

Naš razred odlučio se uključiti u obilježavanje „Europske godine volontiranja“ i na taj način postati dio velikog broja ljudi i organizacija koji kroz volontiranje doprinose razvoju humanosti, solidarnosti i društvenoj povezanosti u Europi.
Tijekom rujna organizirat ćemo nekoliko volonterskih akcija, a naša prva akcija bila je skupljanje dobrovoljnih priloga za projekt Unicef-a  - Škole za Afriku,  za gladnu djecu Somalije i za osobe u potrebi. Skupljali smo plastične boce kada smo išli na izlete i dobili smo za njih 250,00 kuna, a od dobrih ljudi prikupili smo  na humanitarnoj akciji  1000.00 kuna. Na satu razrednog odjela Ivona Farkaš je upoznala učenike o teškom stanju u Somaliji gdje vlada glad i o djevojčici  kojoj je potreban novac za operaciju.

Odlučili smo podijeliti novce na tri jednaka dijela i uplatiti ih na žiro račun „Škole za Afriku“ kako bi za 400.00 kuna siromašnoj djeci Afrike omogućili kupiti knjige, bilježnice za četiri učenika za cijelu školsku godinu, jednu školsku klupu i dva stolca. Za 420.00 kuna  nahraniti ćemo  10 gladne djece paketićem hrane koji sadrži posebne visokoproteinske sastojke za pothranjenu djecu. Jedno dijete na tjedan dana stoji 42 kune. A, 400.00 kuna uručit ćemo za bolesnu trogodišnju djevojčicu Vitu Mariju Crnko iz Zagreba za tešku operaciju noge koja joj predstoji.

Drugu volontersku akciju organizirat ćemo na sam dan volonterstva gdje ćemo se družiti s djecom s invaliditetom i predsjednicom Udruge osoba s invaliditetom Našice Gordanom Blagajac gdje ćemo imati zajedničku  radionicu.

Izvor: Đurđica Mašić