preskoči na sadržaj

Osnovna škola kralja Tomislava Našice

 > Naslovnica
Vijesti

Djeca slovačke nacionalne manjine u OŠ kralja Tomislava Našice

Autor: Marija Ivanković, 29. 10. 2008.

Slovačka se nacionalna manjina u RH formirala doseljavanjem stanovništva iz prenaseljenih dijelova Ugarske, današnje Slovačke, u južne krajeve Habsburške monarhije. Doseljavanje Slovaka u Hrvatsku odvijalo se kroz duže vremensko razdoblje. Prvi slovački kolonosti dolaze na područje Slavonije već početkom 18.stoljeća.

Nakon protjerivanja Turaka iz istočnog dijela Hrvatske, zemljoposjednici u Hrvatskoj dolaze  do novih imanja pa su im bili potrebni  sezonski radnici, koji su se kasnije tu zadržavali te trajno nastanili. Naselja s pretežno slovačkim stanovništvom u našičkom kraju su :

Martin, Ledenik, Miljevci, Markovac i Jelisavac.

 

Ugovorom  s našičkim grofom Pejačević osnovala su se naselja Markovac,1879. i Jelisavac,1889.

Djeca slovačkog podrijetla u našoj školi  stanuju  u  Našičkom Markovcu, ali ima i onih koji  žive u Našicama.

U našoj  osnovnoj školi 141 učenik od prvog do osmog razreda  uči slovački jezik. Važno je naglasiti da slovački jezik kao izboirni predmet uče i djeca hrvatske nacionalnosti, što samo po sebi  govori o prihvaćenosti  slovačkog jezika i kulture  u našoj školi, kao i o dobroj  interkulturalnoj suradnji tj.prožimanju dvije kulture  na području našičkog kraja.

Školske i izvanškolske aktivnosti učenika  koji njeguju slovački jezik i kulturu slovačkog naroda  su vrlo brojne i raznovrsne.

Aktivnosti se mogu podijeliti na sljedeće:

1. Sudjelovanje  na školskim priredbama (Dani kruha, Sv.Nikola, Božić, Maskenbal,  Dan škole, Dan otvorenih vrata i sl.) i to s recitatorskim, dramskim i pjevačkim nastupima, kao i nastupima tamburaške skupine koju vodi prof.slovačkog jezika  i kulture  u našoj školi, Ana Marošević.

2. Sudjelovanje na smotri stvaralaštva na slovačkom jeziku «Slovenčina moja» po raznim mjestima (Osijek, Ilok, Jelisavac, Soljani kod Županje, Josipovac kod Đakova, Lipovljani, Našice)

3. Sudjelovanje u nastupima za Uskrsne i Božićne običaje u Osijeku i diljem Hrvatske.Sudjeluju i u običajima  Slovaka kao što su  večer polesnjaka, postavljanje majpana (običaj postavljanja  svibanjskog drveta), Smotri dječjeg folklora i dr.

4. Pisanje članaka, sastavaka, pjesmica  te izrada crteža i slika  za  knjigu učeničkih radova» "Kvapky" ("Kapljice"). Do sada su izdane tri knjige : "Kvapky I", "Kvapky II","Kvapky III" na slovačkom jeziku. Prošle školske godine  učenici  7.b razreda, Rebecci Suk posebnu nagradu za literarno stvaralaštvo inozemnih Slovaka u Slovačkoj uručio je predsjednik  Republike Slovačke, Ivan Gašparovič, za rad "Moja rada det'om" ("Moj savjet djeci") izdan u "Kvapky III". Suradnja s časopisom  Slovaka u Hrvatskoj "Pramen"("Izvor").

5.  Intenzivna je suradnja  i sa središnjom knjižnicom Slovaka u Našicama kroz promocije knjiga na slovačkom jeziku. (sudjelovanje učenika kroz čitanje citata, susrete sa slovačkim piscima- prošle godine je gost  bio Roman Brat iz Bratislave ).

  1. Iznimno dobra suradnja  sa župnikom crkve Sv. evangelista Marka, paterom Brankom Šipurom, koji i učenicima i učiteljima izlazi u susret za održavanje svečanosti i raznih vrsta edukacije( npr. instrukcije iz matematike vode tri profesora matematike)
  2. Sudjelovanje  u izvanškolskim aktivnostima. U folklornoj skupini Franjo Strapač  iz Našičkog Markovca  pleše polovica učenika slovačkog podrijetla koji pohađaju  nastavu u našoj školi. Skupina ima vrlo zapažene rezultate diljem Republike Hravtske i u inozemstvu. Organiziraju se i edukacijski izleti u Prag, Bratislavu, Beč i Brno. Skupina "Franjo Strapač" organizirala je pet puta Smotru  slovačkog folklora  u Hrvatskoj i to: 1983.,1986.,1991.,1998., 2006.g a ujedno je 1991.g.uvela prvu Smotru folklora  djece slovačke nacionalne manjine.  Organizirali su i 2.festival slovačkih pjesama  u R Hrvatskoj " Ked' sa ruža razvijala". Danas društvo ima sljedeće skupine:

Malu, srednju, veliku- plesnu, dvije pjevačke i jednu glazbenu. Za sve je to najzaslužnija  nekad plesačica folklora, a danas tajnica Saveza Slovaka, Branka Baksa.

8.Škola u prirodi prošle godine u Detvianskoj Huti, a ove godine u gradu Nitri, organizira se  pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva školstva Republike Slovačke i Saveza Slovaka u Republici Hrvatskoj čiji je  Savjetnik za slovački jezik i kulturu u Republici Hrvatskoj  i ujedno predsjednik Saveza Slovaka u RH  prof. Andrej Kuric.

Ciljevi i zadatci Škole u prirodi :

- Omogućiti učenicima boravak u prirodi bez prekidanja  odgojno-obrazovnog procesa u zdravstveno prihvatljivoj sredini, učvršćivati zdravlje i fizičku kondiciju;

- Poučavati učenike o zaštiti zdravlja, zdravog načina života, odnosa prema prirodi, kao i sportskim i drugim aktivnostima;

- Razvijati iskustvo koje proizilazi iz samostalnosti, discipline i života u kolektivu te razvijati samostalne higijenske navike;

-Usavršiti sposobnosti komunikacije na slovačkom jeziku (materinjem jeziku);

-Upoznavanje s  izvornom kulturom i baštinom te običajima Slovačke

-Stjecati poznanstva s vršnjacima iz Slovačke

-Upoznati se s prirodnim ljepotama, kulturnim znamenitostima i spomenicima u Republici Slovačkoj

-Uočavanje sličnosti i razlika između hrvatskog i slovačkog naroda te njihovih kultura i običaja.

Na kraju, prijevod teksta nagrađene učenice OŠ kralja Tomislava, Rebecce Suk:

   

Moj savjet djeci

 

Draga djeco i učenici, možete pomoći drugima i sebi samo ako  se ne svađate i ne tučete. Jedni drugima možete pokazati što znate i tako se bolje upoznati.

Hrvati, Srbi, Slovaci nema razlike. Upoznat ćete ih ili naučiti  nove jezike, igre, zanimljivosti ovih naroda i  kako se živi  u njihovim krajevima. To što je bilo u ratu sada je prošlost iz koje se možemo samo poučiti  da svađa i tuča, kao i krađa, ne vodi ničemu. Zato se ne svađajte i ne tucite!

Zlo što je bilo ne smije se više nikada ponoviti  i zato ga ne dozivajte nazad. Cijenite jedni druge i lijepo se ponašajte prema drugoj djeci.

Morate ići u školu kako biste naučili ne samo  čitati i pisati, nego i međusobno pomagati i zajedno rješavati zadaće.

Dragi moji, bilo bi lijepo kad bi ovo bila naša stvarnost."

 


Izvor: Đurđica Zailac


Tražilica
E twinning oznaka za 2022./2023.

Naša škola

Pogledajte film o našoj školi profesorice Vesne Kovačević-Tomić.

Informacije za roditelje
Vrijeme je za školski obrok 3
Priručnik za pomoćnike

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF

e-Dnevnik
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr
preskoči na navigaciju