Smotra dječjeg stvaralaštva na slovačkom jeziku

Autor: Blaženka Kovač, 1. 6. 2011.

Učenici naše matične škole i područne škole Markovac sudjelovali su na literarno-recitatorsko- dramskoj smotri „Slovenčina moja“ koja se održala 21. svibnja 2011.
U Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Soljanima kod Županje. Učenike su vodile učiteljice Ana Marošević, Zdravka Peić i pedagoginja Đurđica Zailac a autobus je osigurao Savez Slovaka iz Našica.

Na  smotri dječjeg stvaralaštva na slovačkom jeziku osim naše i škole domaćina sudjelovale su i škole iz Jelisavca, Josipovca, Iloka, Lipovljana, Miljevaca, Zdenaca, Višnjevca, Osijeka   i dr.

Sudionike i sve nazočne su pozdravili ravnatelj škole Zvonko Capjak, savjetnik za slovački jezik i kulturu i predsjednik Saveza Slovaka Andrej Kuric te predstojnik savjeta za nacionalne manjine iz Ministarstva znanosti , obrazovanja i športa Mirko Marković, koji je ovu manifestaciju otvorio, ujedno rekavši kako MZOŠ potiče i podržava ovakve projekte želeći svima puno uspjeha u radu.

Oko 150 djece iz navedenih škola se predstavilo uvježbanim programom širokog spektra.
Naša škola se predstavila s recitalom i sa dva igrikaza.
     Recital o prirodi su izveli učenici 5. i 6. razreda: Kristina Dudjak, Ana Ivanišević, Sonja Horvat, Martina Korpak, Ivan Ivanišević i Korina Kraljik.

Igrokazom Haljina leptira ( Motylie šaty ) se predstavio 2. razred iz Markovca, na kojem su marljivo radili Katarina Javorček, Ivan Budoš, Bruno Vonić, Matko Kovačević, Veronika Turjak, Sandra Ivanišević, Andreja Ivaniševićm, Sandra Hovanjec, Mateo Romić i Barbara Krištofik.

Vrlo atraktivan i kostimiran igrokaz Trnoružica ( Šípková Ruženka ) je izveo 4. razred iz Markovca.  Uloge su dobro odigrali Matija Lazar, Ema Komjetan, Eugen Budoš, Ivana Javorček, Stana Ivanišević, Dora Dulemba, Vlatka Bestvina, Filip Bestvina, Josip Fedor , Kristijan Bereš i Tomislav Ćupurdija. Kostime i scenu su pripremili učenici uz pomoć roditelja i spomenutih učiteljica.

Poslije programa djeca su    se okrijepila ručkom i sokom te se međusobno družila, čak ni proljetna kiša, nakon koje se pojavila duga, nije  pokvarila njihovo raspoloženje.

Nakon kratke stanke u Vinkovcima djeca su se u kasnim poslijepodnevnim satima vratili kući puni dojmova i uspomena.

Izvor: Ana Marošević