Integracija s vanjskim suradnicima

Autor: Marija Ivanković, 6. 10. 2008.

Prva suradnja je ostvarena u 1.a razredu s učiteljicom Brankom Lovošević.

Zajedno s vanjskim suradnikom Nikolom Ivkovićem  i njegovom suprugom Gordanom obilježili su Eko- dan  povezan s  Eko projektom  škole koji će se organizirati za Dan otvorenih vrata škole  i  Dan jabuka tako što su gulili, ribali, cijedili jabuke,  pili sok  te kušali kolače od jabuka. Jabuke kojima su se djeca služila  iz voćnjaka  su obitelji Kasapović. Djeca su se upoznala s pet različitih vrsta jabuka što je bilo u sklopu integracije s  prirodom  i društvom, a ujedno su imali integraciju i na satu likovne kulture tako što su slikali jabuke.

Isto tako, prilikom te integracije učenici  su učili veliko i malo tiskano slovo J, a cijeli tjedan  trajala je  integracija s tjelesno-zdravstvenom kulturom, prilikom čega su učenici učili pjesmicu Veliki bratac Ivo i mala Marica i plesati Poskočicu.

Cijeđenje soka  urađeno je  metodom cijeđenja soka iz jabuke što je posebno oduševilo djecu. Također su se i  roditelji odazvali suradnji. »Ulaznica za sudjelovanje» svakog roditelja na radionici je bila jabuka i nožić za guljenje. Jedna majka  pobrinula se da  donese fotografije iz svog voćnjaka i da njima ukrase pano.  Majka, Ljiljana  Kasapović i učiteljica    iznenadile su djecu kolačima od jabuka koji su «planuli» za tili čas.

O svemu tome g. Nikola Ivković kaže:

«Raduje me prvenstveno što je cilj je bio ekološki . S  jedne strane pod motom:  iskoristimo sve od jabuke, a s druge strane bez upotrebe kemijskih sredstava.

Slagali su ljuske od jabuke i  spravljali jabučni ocat koji će  biti prezentiran na Dan otvorenih vrata škole. Dio jabuka  stavljen je  u komposište od čega se stvara gnoj. Ribane jabuke  stavljale su se  u vrećice  i djeca su ih nosila kući za pravljenje kolača. Djeca su bila iznimno aktivna, svi su ljuštili i presali jabuke i svako je  dijete  ubacivalo jabuke u stroj.»

Nadalje, izvještavamo :

Irena Nikičić, učiteljica glazbene kulture i  Ana Marošević, učiteljica slovačkog jezika i kulture  održale  su integrirani sat  u suradnji s vanjskim suradnikom  OGŠ « Kontesa Dora» prof. Ivanom Krajačićem.

Učiteljica  Irena Nikičić izjavljuje:

«Razmišljajući kako na najslikovitiji način prezentirati djeci puhačke instrumente, nas dvije učiteljice  došle  smo do zaključka da bi bilo dobro pozvati prof. Krajačića koji  vodi odjel puhačkih  instrumenata u glazbenoj školi, a također i surađuje sa slovačkim KUD-om  Franjo Strapač kojemu zahvaljujemo na posudbi  instrumenta fujara. Profesor se rado odazvao našem pozivu i pripremio nekoliko instrumenata uključujuči i slovački narodni instrument fujaru.  Ovakvim  audiovizualnim praktičnim prikazom  kod djece smo željeli olakšati usvajanje gradiva na zanimljiviji i  i uzrastu primjereniji  način usvajanja gradiva. Ovo nam je jedan od pokazatelja  kako u suradnji s članovima lokalne zajednice  možemo doprinjeti lakšem  i  boljem usvajanju znanja i kako  od ljudi oko nas možemo puno naučiti. Takvo znanje ostaje zaista trajno usvojeno.»

Učiteljica Ana  Marošević kaže:

«Bilo je dobro pokazati i ostalim učenicima slovački narodni instrument s kojim se ne mogu susresti u  Republici Hrvatskoj  zato što je to unikatni instrument u  Republiciu  Slovačkoj i pripada popisu nematerijalne baštine humanosti UNESC-a. Slovačka narodna frula, tj. fujara pripada skupini   drvenih puhačkih instrumenta. Prvotno su je svirali pastiri u planinskim predjelima. Izrađuje se od drveta, bazge, jasena ili bagrema. Ima tri rupe. Prosječna dužina joj je1,5 m-1,8 m. Koristi se najviše u folkloru.Zanimljivo je da se na ovakav način može prezentirati slovačka kultura u školi. «

Izvor: Đurđica Zailac