Posjet Domu kulture i Danima slovačkoga filma

Autor: Blaženka Kovač, 20. 4. 2011.

U petak 15.4. učenici koji polaze nastavu slovačkog jezika s učiteljicom slovačkog jezika Anom Marošević  posjetili su našički Dom kulture gdje su gledali film slovački film. Dane slovačkoga filma u Našicama je organizirala Matica slovačka Našice i Središnja knjižnica Slovaka u Hrvatskoj.
Išlo je oko 60 učenika naše škole te učenici jelisavačke škole „Ivan Brnjik Slovak“.

Film je trajao sedamdesetak minuta. Zvao se Chut leta ili na hrvatskom Okus ljeta. Glavne uloge tumačili su: Anna  Javorkova, Ivan Krupa, Zuzana Kopralikova, Tana Pauhofova, Jan Kroner i Matej Landl. Film je snimljen prema scenariju Magdalene Kmetkove. Autorica nam predstavlja događaj iz života tipično „gradskih“ dječaka, dva brata, 17-godišnjeg Jakuba i 10-godišnjeg Mata, koji provode ljetne praznike kod bake na selu.

Mlađi je tamo dobrovoljno, iako mora raditi na popravljanju ocjene iz matematike, a stariji je ljeto planirao provesti na drugačiji način. Međutim, kako prolaze ljetni dani kod bake, tako se  potpuno mijenjaju  i dječji planovi i raspoloženje. Stariji Jakub proživljava prvu ljubav s lijepom Renkom, mlađi Mato sa svojim seoskim prijateljem, mentalno zaostalim dječakom Mišom Bombom, istražuje okolicu i proživljava prave dječje pustolovine.

Prijateljstvo Mata i Miše  postaje ozbiljno ugroženo kada i Mato podlegne čarima djevojčice iz susjedstva, pričljive Macke koja ga potpuno „smota“. Napušteni i zanemaren Mišo zbog svoje ogorčenosti ne može sve to shvatiti… Ako vas zanima što se još događalo u filmu te kako je završio, pogledajte ga, vjerojatno će vam se svidjeti. Ovaj posjet kinu učenicima se svidio, pogotovo film koji je bio vrlo zanimljiv. Na kraju posjeta Domu kulture dvije učenice naše škole, Jelena Gerendaj i Marija Kanis, dale su izjavu za  Radio Našice.

Zahvaljujemo našoj učiteljici Ani Marošević što nam je omogućila posjet Danima slovačkoga filma.

Izvor: Petra Bereš, 7.b