Učenice 7.e razreda upoznale književnicu SLIKOPRIČA Željku Horvat Vukelja

Autor: Blaženka Kovač, 11. 4. 2011.

U utorak 29.3.2011. godine u našoj Osnovnoj školi kralja Tomislava u Našicama je gostovala književnica Željka Horvat Vukelja. Željka Horvat Vukelja glavna je urednica dječjeg časopisa "Modra lasta" i dugi niz godina bavi se pisanjem za djecu, a do sada je objavila stotinjak kratkih slikopriča u tisku i na Hrvatskom radiju, dvadesetak dječjih igrokaza, nekoliko slikovnica te roman "Putovanje patuljka Zvončića".

Književnica je naglasila da su književni susreti najbolji način da se najmlađima približi ljepota čitanja i izražavanja, a i sama mislim da je tako. Posebno mi je drago što u našoj školi imamo često takvih susreta za starije i za mlađe učenike. Upoznajemo književnike, potaknu nas da čitamo i širimo svoj rječnik.  Slikopriče su namijenjene malim čitateljima kao poticaj u bržem i lakšem svladavanju čitanja, te razvijanju ljubavi prema samostalnom čitanju.
Drago mi je da smo Neomi i ja napokon upoznale i slikale se s književnicom Željkom Horvat Vukelja koja je prva počela pisati kratke slikopriče u Hrvatskoj. To će nam ostati u lijepom i trajnom sjećanju. Ona je jedna od inicijatora natječaja „ Slikopriča“ za učenike nižih razreda osnovnih škola u Hrvatskoj u suradnji s urednicom  SMIB-a Snježanom Marić.

U 5. razredu, kada sam saznala od razrednice Đurđice Mašić za natječaj bila sam sretna i htjela sam sudjelovati na tom natječaju. Prije natječaja obožavala sam čitati, a i rado ih i sama pisala. Vrlo je zabavno i poučno smišljati slikopriče.

Cijeli razred je sudjelovao na natječaju „SLIKOPRIČA“ koji je organizirao časopis SMIB u suradnji sa HRT –om emisijom “ Dobro jutro, Hrvatska!“. Svaki učenik je napisao po tri slikopriče. Neomi Grgić, Ivona Farkaš i ja, Ivona Stošić, sudjelovale smo u ovom natječaju svaka sa tri rada i osvojile smo na nivou Hrvatske nagradu. Bile smo jako sretne što smo pobijedile i od Školske knjige dobile knjige na dar i zahvalnice.

Izvor: Ivona Stošić. 7.e