U našoj školi predstavljen četverojezični rječnik profesora Andreja Kurica

Autor: Blaženka Kovač, 31. 3. 2011.

U četvrtak 31. ožujka u 11.30 sati u OŠ kralja Tomislava održalo se zanimljivo predstavljanje četverojezičnoga rječnika profesora Andreja Kurica. Povodom Europskoga dana jezika, autor je uz pomoć brojnih suradnika učenicima koji uče slovački jezik i svima prisutnima prikazao svoje djelo.

Jednosatni program predstavljanja započeli su naši učenici Petra Vida, Petra Digula, Matea Ivić, Valentina Vučemilović-Jurić, Vjekoslav Radan, Sara Mihić i Darijan Baričević koji su na hrvatskom, njemačkom, engleskom i slovačkom jeziku uveli prisutne u predstavljanje knjige. Prigodnim riječima sudionike programa pozdravila je ravnateljica naše škole Vlatka Zahirović koja je rekla i ponešto o učenju slovačkoga jezika u našoj školi.

Nakon recitacije Josipa Fedora iz 4. razreda i pjesme „Kad si sretan“ koju je izveo Dječji slovački zbor iz Markovca, u ime Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice nekoliko riječi rekle su i Ružica Vinčak i ravnateljica knjižnice Blaža Pavlović-Radmanović. Prisutnima su rekle najvažnije podatke o izgledu, sadržaju i svrsi ovoga rječnika. Između ostalog, nepomenule su kako izdanje rječnika ne bi bilo moguće bez financijske potpore Saveza Slovaka Republike Hrvatske, Matice slovačke Republike Hrvatske te Ureda za iseljene Slovake u Hrvatskoj.

Nakon toga, o važnosti učenja i njegovanja materinskoga jezika govorila je profesorica hrvatskoga jezika Marija Pepelko, a sa životopisom profesora Andreja Kurica prisutne je upoznala knjižničarka Silvija Šokić.

Pred kraj  govorio je i sam autor. Zahvalio je svima koji su mu pomogli u pisanju i izdavanju rječnika i rekao ponešto o samom nastanku rječnika.
Program su završile Kristina Dudjak i Mirta Sabo koje su pročitale svoje nagrađene sastavke, a Ružica Vinčak podijelila je zahvalnice učenicima i učiteljima koji su doprinijeli ovomu programu: Perka Kljajić, Štefica Rončević, Branka Turza, Zdravka Peić, knjižničarka Ivana Ostrički i naravno, naša učiteljica slovačkoga jezika Ana Marošević.

Izvor: Petra Bereš, 7.b NOVINARSKA SKUPINA