Učenici 7.e razreda OŠ kralja Tomislava Našice povodom VALENTINOVA poklonili školskoj knjižnici knjigu o LUKI RITZU

Autor: Đurđica Mašić, 3. 2. 2011.

Povodom  Valentinova učenica 7.e razreda Ivona Farkaš iz OŠ kralja Tomislava Našice predložila je razredu na satu razrednog odjela da razred kupi knjigu o LUKI RITZU. Razrednica Đurđica Mašić zajedno  s učenicima je sudjelovala u kupnji knjige. Imali su nešto novaca od prijašnjih humanitarnih prodajnih akcija i prodaje plastičnih boca.

LUKA RITZ rođen je 22.travnja 1990. godine u Zagrebu, a tragično je preminuo  12. lipnja 2008. godine kao zagrebački maturant.

Rođen je u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu u Dugavama.Bio je pred polaganjem mature u srednjoj Grafičkoj školi. Dana 1. lipnja 2008. vraćajući se u kasnim večernjim satima kući zajedno s prijateljima, brutalno je pretučen na zagrebačkom Mostu slobode, kraj Bundeka . Od zadobivenih ozljeda, umro je nekoliko dana kasnije, 12.lipnja 2008. godine. Lukina smrt izazvala je šok i glasno odjeknula u cijeloj Hrvatskoj. Postao je simbol borbe protiv uličnog nasilja koje je znatno poraslo u cijeloj državi. Održani su razni koncerti, mirni prosvjedi i manifestacije u čast preminulog maturantu. Zagrebački sastav Adastra snimio je spot i pjesmu „Surovi gade“ posvećenu upravo Luki, koja tematizira BORBU PROTIV NASILJA. Također se na koncertima pridružuje i Lukina grupa Shangri LA.

Lukini roditelji Suzana i Reno Ritz su bili prisutni na koncertu i izjavili da se žele pridružiti borbi protiv uličnog nasilja u školama, da Lukina smrt ne bude uzaludna, i poručili da širimo ljubav, toleranciju i mir.

Zadnjih nekoliko godina kao razred bavimo se projektom „Sportom protiv nasilja“ koji provodimo putem različitih sportskih aktivnosti, gdje nam je želja utjecati na djecu i mlade, kako bi ih maknuli s ulica i potaknuli na sportske i druge aktivnosti, kojima mladi mogu kvalitetno upotpuniti svoje slobodno vrijeme. Nažalost, sve više sukoba ima na ulicama koji često završavaju kobno.

Ove godine sve naše aktivnosti posvećene  su Luki Ritzu i zbog toga smo odlučili kupiti knjigu …sa srećom u džepu i osmjehom na licu LUKA RITZ koju je napisala njegova majka Suzana i otac Rene. U knjizi piše da je obožavao čitati i pisati pjesme, crtati stripove, uživao svirati u svom bendu Shangri-La, sanjao je da  upiše studij novinarstva i jednog dana postane rock-kritičar. Kupnjom knjige  od 100, 00 kuna pomaže se rad SAVJETOVALIŠTA  LUKA RITZ u Zagrebu koji je otvoren 12. listopada 2010. godine u Fabkovićevoj ulici 1/3. U savjetovalištu radi Lukina majka Suzana zajedno  s Marijom Šimoković Sikavicom i još nekoliko volontera. Rad savjetovališta sastoji se od nekoliko programa pomoći i prevencije. Svakog radnog dana radi  od 9-15 sati i možete nazvati na dežurni telefon 01/ 888 – 5440. Roditelji , djeco ako imate kakvih problema možete se slobodno javiti u Savjetovalište LUKA  RITZ.

Pod satom razrednog odjela posjetili smo našu školsku knjižnicu i vrijednu Ivanu knjižničarku koja nam uvijek pomogne i zbog toga smo povodom Valentinova odlučili pokloniti školskoj knjižnici  knjigu „…sa srećom u džepu i osmijehom na licu“ Luka Ritz. Ivona Stošić je napisala posvetu na knjigu, a Ivona Farkaš je pročitala Ivani knjižničarki:

„ Povodom Valentinova - Dana zaljubljenih učenici 7.e razreda OŠ kralja Tomislava, Našice poklanjamo knjigu „…sa srećom u džepu i osmjehom na licu“ Luka Ritz od autora Suzane i Renea našoj dragoj školskoj knjižnici.

LUKA RITZ – SIMBOL BORBE PROTIV NASILJA MEĐU MLADIMA

I na kraju su se potpisali svi učenici razreda i razrednica.

Suzana Ritz nam je napisala:

"Dragi naši,

beskrajno ste nas razveselili vašom idejom i željom da Lukina knjiga bude dostupna svakom učeniku vaše škole.

Vjerujem da će vam nakon čitanja knjige biti osmjeh na licu.

Veliki zagrljaj i osmjeh za sve vas

Suzana Ritz"

Ivana knjižničarka  je bila oduševljena knjigom i zahvalila nam se na predivnom poklonu jer  će druga djeca moći posuditi, pročitati i više doznati o LUKI RITZU – simbolu borbe protiv uličnog nasilja.