Vijeće učenika u znaku borbe protiv nasilja

Autor: IVONA FARKAŠ, 2. 2. 2011.

U utorak 18. siječnja 2011. godine u objema je smjenama pod satom razrednog odjela održano  Vijeće učenika.

Prisutni su bili svi predsjednici od 5.-8. razreda i ravnateljica Blaženka Kapetanović.

Na dnevnom su redu bile dvije točke: prijedlog učenice 7. e razreda Ivone Farkaš, da se u Zagrebu trg ili ulica nazove po Luki Ritzu, simbolu borbe protiv nasilja među mladima, te prijedlog iste učenice da se u školi organiziraju Anđeli čuvari koji će se boriti protiv nasilja.

Učenica 7.e razreda Ivona Farkaš prvi je prijedlog iznijela učenicima i razrednici svoga razreda, a  učenici su ga s radošću prihvatili. Prijedlog je potrebno poslati Odboru za imenovanje ulica, trgova i nasilja pri Gradu Zagrebu. Na roditeljskom će sastanku Ivona  iznijeti prijedlog, a roditelji koji žele podržati ovu akciju dat će svoj  potpis.

Luka Ritz je mladić koji je preminuo u bolnici, nakon što su  ga pretukli maloljetnici u jednoj zagrebačkoj ulici. Mladić je odbio nasilnicima dati  3,00 kune i mobitel, što je, uz njegov drukčiji izgled i stil odijevanja, bio povod nasilnicima za ovaj tragični događaj. Upravo zato,  Luka je Ritz  simbol borbe protiv nasilja među mladima.

Učenici 7.e razreda s projektom "Sportom protiv nasilja",  koji provode nekoliko godina putem različitih sportskih aktivnosti, žele utjecati na djecu i mlade, kako bi ih maknuli s ulica i potaknuli na  sportske i druge aktivnosti, kojima mladi mogu kvalitetno upotpuniti svoje slobodno vrijeme. Nažalost, sve je više sukoba na ulicama koji često završavaju kobno.

Učenici 7.e razreda i razrednica Đurđica Mašić prijedlog će predstaviti na razini naše te Osnovne škole Dore Pejačavić i Srednje škole Isidora Kršnjavog u Našicama. Prijedlog planiraju  proširiti na razinu grada Našica.

Anđeli čuvari zamišljeni su kao pomoć učenika u borbi protiv nasilja u školama. U svakom će  razredu  troje učenika, predsjednik te dvoje učenika uzorna ponašanja,  pokušati rješavati probleme razgovorom s učenicima koji čine nasilje i koji su žrtve nasilja. Psihologinja će održati nekoliko  sati s Anđelima čuvarima kako bi ih osposobila za pristup učenicima u nasilnim situacijama.

Oba su prijedloga jednoglasno prihvaćena, a učenici se raduju sudjelovanju u ovim humanim aktivnostima.