"Učenje i rad" - Dani karijera

Autor: Marija Ivanković, 19. 11. 2010.

U utorak 16.studenog učenici osmih razreda posjetili su Našičku gradnju d.o.o i Papuk d.d. u sklopu EU projekta „Učenje i rad“ – Dani karijera. Učenici su mogli saznati koje vještine i znanja su potrebna za obavljanje određenog zanimanja.

Za učenike osnovnih škola u tijeku je Tjedan otvorenih vrata tvrtki.Na području koje pokriva HZZ Ispostava Našice, u Tjedan otvorenih vrata tvrtki uključeni su Našicecement d.d., Našička gradnja d.o.o. i Papuk d.d.

Dojmovi naših učenika:

Desetak učenika osmih razreda naše škole (uključujući i mene) krenuli smo u posjet tvrtki Našička gradnja d.o.o. Povodom dana otvorenih vrata, direktor nam je pokazao zgradu uprave i pobliže objasnio čime se tvrtka bavi. Meni osobno je to bilo vrlo zanimljivo jer sam saznala da je za nastanak mnogih meni poznatih zgrada i građevina zaslužna upravo dotična tvrtka. Svidjela mi se i uredna organiziranost u upravi i ljubaznost djelatnika. Kada smo obišli zgradu uprave, kombijem Našičke gradnje krenuli smo na jedno od njihovih gradilišta – Sokolanu. Tamo smo dobili šljemove kakve nose i radnici na gradilištima i to nam je bilo prilično zabavno. Obilaženjem još nedovršenih stanova imali smo priliku vidjeti kako to sve zapravo izgleda dok se ne stave svi završni „dijelovi“ stana kao npr. parket, pločice, prozori, vrata, pa i dizalo u hodniku. Zatim smo prešli u drugu sličnu, ali dovršenu zgradu. Nedovršeni stanovi nas se nisu previše dojmili, ali kada smo vidjeli jedan takav gotov, pa čak i namješten stan, svi smo poželjeli jednog dana kada se osamostalimo da posjedujemo upravo takav. Puni dojmova napustili smo sokolanu, uvjereni da će mnoge obitelji tu pronaći svoj idealan stan za dom. Posjetili smo još jedno mjesto tvrtke. Ondje su nam pokazali skladište, urede, radione automehaničara i još puno toga. Dva radnika su nam pokazala i kako se savija željezo te rad na dizalici, što se dečkima dosta svidjelo. Tako smo proveli puna dva sata u druženju s direktorom Našičke gradnje i ostalim zaposlenicima. Neke je to možda usmjerilo na zanimanje vezano uz građevinu. Taj dan će nam svima ostati u sjećanju.

Antonija Dudjak, 8.a

Utorak 16.11.2010. 8. razredi OŠ kralja Tomislava su išli u posjet Našičkoj gradnji d.o.o. Prva nam je lokacija bila uprava firme. Tamo su nas počastili sokom i grickalicama, te nam ukratko objasnili njihov posao. Nakon toga krenuli smo u razgledavanje uprave gdje nam je par zaposlenika opisali njihovo mjesto i ulogu u njihovom poslu. Sva objašnjenja su nam i pokazali, time što su nas odveli u jedan od njihovih projekata koji su u tijeku. Odveli su nas u dvije zgrade i tamo su nam radnici objasnili kako se sve treba raditi i što oni tamo sve moraju napraviti da bi se dobila jedna stambena zgrada. Vidjeli smo i kako to sve ma kraju izgleda. Nakon obilaska radne površine odveli su nas na skladišni dio, gdje smo ujedno i završili naš obilazak. Te su nam za kraj pokazali dizanje jedne od njihovih dizalica s kojima rade.

Vedrana Fišer,, 8.a

Svidjelo mi se kada smo gledali kako savijaju željezo i kada su dizali dizalicu.

Ivan Kolembus, 8.b

Svidjelo mi se kako uređuju stanove i njihova zaštita na radu

Ivan Horvat, 8.b

Posijet firmi Papuk d.d