Sjećanje na Vukovar

Autor: Vesna Kovačević Tomić, 18. 11. 2010.

Učenici 8. c i 8. d razrednog odjela u utorak 16. studenog 2010. godine upoznali su dragovoljca Domovinskog rata Davora Batraca iz Donje Motičine i književnika Božidara Golika iz Klokočevaca. Učiteljice povijesti i hrvatskoga jezika Ksenija Firšt i Vesna Kovačević-Tomić na ovaj su način željele učenicima približiti Domovinski rat i herojski grad Vukovar, a osim toga i obilježiti Mjesec hrvatske knjige.

Učiteljice Ksenija Firšt i Vesna Kovačević-Tomić odlučile su održati integrirani sat povijesti i hrvatskoga jezika u tjednu kad se obilježava Dan sjećanja na Vukovar, odnosno kad završava Mjesec hrvatske knjige. Učenicima 8. c i 8. d razrednog odjela Domovinski su rat osobnim svjedočenjem približili Davor Batrac (dragovoljac Domovinskog rata iz Donje Motičine, sudionik bitke za Vukovar i logoraš), Božidar Golik (dragovoljac Domovinskog rata, književnik iz Klokočevaca) te Željko Tomić (dragovoljac Domovinskog rata, dopredsjednik Udruge hrvatskih branitelja „Hrvatski sokol“ Našice, predsjednik Udruge ratnih veterana „Hrvatski domobran“ Našice). Nakon kraćeg filma o Vukovaru o svojem je ratnom putu govorio Davor Batrac, koji je rođen 18. studenog, na sam dan pada grada Vukovara, kada je i zarobljen. Davor je pričao o odlasku u Vukovar, životu u Vukovaru za vrijeme rata te o boravku u srpskim logorima. Božidar Golik njegovo je svjedočenje upotpunjavao svojim domoljubnim pjesmama iz posljednje zbirke pjesama Slavonija u paklu i raju. Željko Tomić na kraju je ovoga susreta učenicima poručio da budu međusobno tolerantniji, obzirniji, da nikoga ne mrze i da se nikada više ne nađu u situaciji u kojoj je Hrvatska bila 1991. godine.

Koliko je učenicima ovaj sat bio zanimljiv i potresan, govori i činjenica da su i nakon završnih riječi ostali sjediti na svojim mjestima u potpunoj tišini, iako je prošlo gotovo pola velikoga odmora. Ovaj je sat uistinu bio uspješan, o čemu svjedoče i kasniji razgovori s učenicima.

Književnik Božidar Golik i učiteljica Vesna Kovačević-Tomić odlučili su organizirati i nagradnu igru za sve ljubitelje lijepe hrvatske riječi. Božidar će darovati najuspješnijim recitatorima tri knjige Pjesmica za djecu te tri knjige Slavonija u paklu i raju, koja je promovirana u spomen-sobi u ponedjeljak 15. studenog 2010. godine. U nastanku zbirke Slavonija u paklu i raju sudjelovale su i učiteljice naše škole: Vesna Kovačević-Tomić, Anja Alpeza i Brankica Pavić, dok je knjigu ilustrirala Paula Kovač, učenica naše škole.