Susret s književnicom Silvijom Šesto Stipaničić

Autor: Martina Kon, Petra Bereš, 11. 11. 2010.

U srijedu 10. studenoga 2010. književnica Silvija Šesto Stipaničić posjetila je našu školu te nam predstavila neke od svojih književnih djela. Književni susret održan je za učenike 4., 6., 7. i 8. razreda u školskoj blagovaonici. Tijekom toga školskoga sata s veseljem  nas je upoznala sa svojim književnih hitovima Debela, Bum Tomica 1, Vanda, Tko je ubio Pašteticu i drugima.

Književnica je imala mnogo zanimljivih tema o kojima nam je pričala tijekom predstavljanja te nam je ukratko govorila o sadržajima njezinih književnih djela. Tinejdžere je privukla knjigom Vanda i Debela, a one nešto mlađe knjigom Bum Tomica. Otkrila nam je da priprema 5. nastavak toga uspješnoga djela. Nakon čitanja odlomka priredila je mali kviz u kojemu su učenici mogli osvojiti knjigu. Pitanje je glasilo: U koliko je sati zazvonio telefon u obitelji glavnog junaka Tomice? Na pitanje je točno odgovorila naša učenica Petra Digula te osvojila nagradu.

Upoznala nas je sa knjigom Tko je ubio Pašteticu te ispričala da su neki dijelovi knjige inspirirani stvarnim događajima iz njezinoga života. Knjiga govori o djeci i suvremenim medijima. Priča je to o dvije djevojčice koje vode radijsku emisiju, no i o problemima koji nastaju kada se u cijelu priču umiješaju odrasli. Knjiga Debela, kao što je već rečeno, tinejdžerski je roman. Radi se o petnaestogodišnjoj Ladi koja je pretila i nema dečka. Ona je tipična gradska tinejdžerica koju muče suvišni kilogrami i sve ono što je povezano s prvim poljupcem i sličnim stvarima. Hit Vanda, obiteljsko-ljubavni roman za mlade, govori o istoimenoj djevojčici Vandi koja ima trinaest godina i puno problema s matematikom, prijateljicom koja je pobjegla od kuće i  skriva se u njenom stanu.

Silvija Šesto Stipaničić oduševila nas je svojom toplinom, vedrinom, ljubaznošću i smislom za humor čime nas je nasmijala i uljepšala nam ovaj radni dan. Učenike je razveselila i ponudom svojih knjiga koje su se mogle kupiti sa spisateljičinom posvetom. Nadamo se da su vas se teme njezinih knjiga dojmile te da ćete pročitati neku od navedenih. Nakon svega dala je intervju koji je pripremila naša novinarka Veronika Suk, 7.c pa ako želite saznati još ponešto o ovoj književnici možete ga pročitati na našoj mrežnoj stranici.