Gostovanje Đure Vidmarovića u našoj školi

Autor: Martina Kon, 4. 11. 2010.

U petak 29. listopada u našoj je školskoj knjižnici gostovao književnik, povjesničar, diplomat, veleposlanik i likovni kritičar Đuro Vidmarović.

Na samom početku predavanja predstavila ga je ravnateljica Zavičajnoga muzeja Silvija Lučevnjak, a prisustvovali su i učitelji naše škole, naša knjižničarka Ivana Ostrički i ravnateljica Blaženka Kapetanović.

Pozorno su ga slušali  učenici  6., 7. i 8. razreda koje zanima povijest. Rado je upoznao učenike sa svojim povijesnim, obrazovnim, kulturnim, književnim, političkim i diplomatskim djelovanjem, a učenicima je bilo najzanimljivije kada je govorio o Hrvatima kao manjinama u različitim dijelovima svijeta. Također je govorio o svojim iskustvima u Ukrajini. Upoznao je učenike i sa načinom života diplomata, njihovim značajem za promociju zemlje u inozemstvu te važnosti njihovog svestranog obrazovanja i odgoja. Možda baš netko od naših učenika, potaknut ovim predavanjem, poželi postati diplomatom!

A tko je Đuro Vidmarović? Rodio se 1947. Objavio je više knjiga pjesma i književno povijesnih raščlamba, osvrta i prikaza.  Piše za nekoliko časopisa, revija i zbornika, kao što su Marulić, Hrvatsko slovo, Hrvatski sjever, Podravski zbornik… Bavi se ruskim i židovskim pjesništvom, pjesništvom Hrvata u Ukrajini, poviješću Ukrajine i sličnim. Član je Glavnog odbora Matice hrvatske, Društva prijatelja glagoljice te Hrvatskog kulturnog vijeća.

Gostovanje Đure Vidmarovića za učenike je naše škole bilo jedno vrlo poučno iskustvo i nadamo se da će takvih događanja biti što više.