PŠ Markovac obilježila Svjetski dan hrane

Autor: Ana Marošević, 21. 10. 2010.

Naša područna škola Markovac je obilježila Dane kruha i Svjetski dan hrane. Sudjelovali su svi učenici škole te učiteljice Zdravka Peić. Tatjana Šimunović, Sonja Majer Čatić, Suzana Mihalek, učiteljica slovačkog jezika  Ana Marošević i učiteljica iz vjeronauka Barbara Špoljarić.

Održana je integracija iz hrvatskog i slovačkog jezika, prirode i likovne i glazbene kulture tako što su djeca čitali, recitirali i pjevali pjesmice o kruhu, mlinaru i pekaru i o zdravoj hrani na hrvatskom i slovačkom jeziku, te izrađivali figurice od kestena i žireva i košarice s voćem.

Učenici 4. razreda su naučili molitvu Oče naš na svim jezicima koji se uče u našoj školi. Glumom su dočarali stari slavenski običaj dočekivanja gostiju sa kruhom i soli kao znak iskrene i miroljubive dobrodošlice.

Također su nabrajali koja je zdrava a koja je štetna hrana a učenici 1. razreda su donijeli u školu med i marmeladu.

Molitvom su učenici poželjeli da sva djeca u svijetu imaju dovoljno hrane za svoj život. Na kraju su učenici upriličili malu izložbu pekarskih proizvoda, radova i jesenskih plodova u holu škole.

Bake i mame su ispekle i donijele u školu domaći kruh ispečen po tradicionalnom slovačkom receptu koji je karakterističan po tome što se u smjesu tijesta stavlja krumpir. Recept su obradili na satu slovačkog j.

Izložbu su došli posjetiti roditelji i učenici viših razreda iz Markovca. Svi su na kraju degustirali kruh i kolače te izrazili želju da ih se ponovo pozove na  slijedeće izložbe.