Dani kruha u našoj školi

Autor: Martina Kon, 21. 10. 2010.

U utorak 19. listopada, za vrijeme 2. sata u A smjeni, u našoj je školi bilo zaista svečano. U prekrasno uređenom holu održala  se  priredba povodom obilježavanja  Dana kruha.

Bilo je recitacija, pjesama i molitvi zahvalnosti. Učiteljice razredne nastave, njihovi učenici i vjeroučiteljice dali su sve od sebe kako bi upriličili što ljepši i svečaniji program.

Najsvečaniji trenutak priredbe bio je blagoslov kruha i molitva Oče naš na čemu od srca zahvaljujemo fra Toniju Dodiću.

Svečanost je završila nakon zajedničkog fotografiranja sa sudionicima priredbe, našom ravnateljicom Blaženkom Kapetanović te fra Antunom Dodićem.

Što se sve događalo tijekom priredbe te kako su tekle pripreme za ovu svečanost upitali smo organizatoricu prigodnoga programa, našu vjeroučiteljicu Mirtu Rilko.

NS: Za početak nam recite koliki je značaj obilježavanja Dana kruha.

Mirta Rilko: Dani kruha u našoj školi imaju važan značaj jer kruh je simbol čovjekova rada te Isusa Krista. Kruh nas međusobno povezuje kada ga zajedno blagujemo, kao i danas na ovoj svečanosti.

NS: Koliko vam je dugo trebalo da se pripremite?

Mirta Rilko: Trebalo nam je oko mjesec dana. Otkako je počela škola mi smo se dogovarali oko svega ovoga što ste danas mogli vidjeti.

NS: Tko vam je sve pomogao?

Mirta Rilko: Vjeroučiteljica Barbara Špoljarić, učiteljica 1.a razreda Ljiljana Kubaša, učiteljica 2.a razreda Snježana Mataija, učiteljica 3.a razreda Branka Lovošević, učiteljica 3.b razreda Blaženka Vrlja, učiteljica 4.a razreda Jasmina Vidaković, učiteljica 4.b razreda Anica Janković, naš domar Goran Domešić, učitelj tehničke kulture Danijel Rončević te naš poseban gost fra Toni Dodić.

NS: Što za Vas osobno znači kruh?

Mirta Rilko: Možda će čudno zvučati, ali  ja u svojim obrocima rijetko jedem kruh. Za mene kruh ima jedno dublje vjersko značenje. Posvećeni kruh na svetoj misi, u sakramentu Euharistije za mene znači živi Isus Krist. Ja blagujem Isusovo tijelo koje me hrani iznutra i daje mi Život Vječni. Isus je rekao: ''Tko jede od ovoga kruha,  živjet će u vijeke.

NS: Znate li poneku poslovicu o kruhu?

Mirta Rilko: Tko tebe kamenom ti njega kruhom.

NS: Kruh u tri riječi…

Mirta Rilko: Isus, zajedništvo, dar.

NS: Koje je Vaše najdraže pecivo?

Mirta Rilko: Kukuruzni štapić u mojoj omiljenoj pekarnici „Kruna“!

NS: Jeste li zadovoljni uspjehom?

Mirta Rilko: Jako sam zadovoljna uspjehom. Djeca su bila predivna i vrlo su dobro odradili svoj zadatak.

NS: Mislite li da ste mogli bolje?

Mirta Rilko: Uvijek se može bolje. Iduće godine ćemo znati još bolje.

Kako je izgledala priredba pogledajte na fotografijama.