Dan europskih jezika

Autor: Veronika Suk, Petra Bereš, 1. 10. 2010.

U našoj je školi obilježen 26. rujna - Dan europskih jezika.

Upitali smo nastavnicu slovačkog jezika Anu Marošević da nam kaže sve o tome.

Zatekli smo ju u radnoj atmosferi s učenicima 7. a razreda. Evo što nam je rekla o izložbi:

NS: Kako ste se dosjetili da obilježite dan europskih jezika izložbom?

Ana Marošević : Pa eto, to je bila ideja učiteljice Štefice Rončević koja je potaknula da se Dan europskih jezika obilježi temom Hrvatska.

NS: Tko Vam je u tome pomogao?

Ana Marošević: Učenici 7. a , 8.a i neki iz 8. b razreda. Učenici su uz te teme crtali i slikali vlastite kreacije.

NS: Što ste točno radili povodom te izložbe?

Ana Marošević: Pa znači, prvo smo na internetu našli kako se na drugim jezicima kaže Hrvatska, kako se kaže Jadransko more. Onda smo našli neke predmete karakteristične za Hrvatsku kao što je kravata, šlingani jastuci, hrvatska nošnja, predmeti  s hrvatskim grbom.  Onda su  učenice iz 8. b razreda otišle u knjižnicu na internet pa su našle kako se sve to kaže na ostalim jezicima. Učiteljice Ivana Savković i Štefica Rončević te knjižničarka Ivana Ostrički donijele su razne predmete za izložbu na prvom katu škole. Pokraj predmeta napisali smo kako se ti nazivi kažu na jezicima koji se uče u našoj školi - engleski, njemački i slovački, a na internetu smo pronašli još i španjolske i francuske nazive. Knjižničarka je u knjižnici napravila izložbu knjiga povodom europskih jezika.

NS: Jeste li postigli što ste htjeli tom izložbom?

Ana Marošević: Pa jesmo. A htjeli smo postići da prezentiramo Hrvatsku i na drugim jezicima. Ako želimo Hrvatsku približiti Europi moramo pisati o Hrvatskoj i na dugim jezicima.

NS: Imate li još što dodati?

Ana Marošević: Dodala bih da su se oni koji su izrađivali izložbu jako potrudili, a zajedno smo napravili sve što smo htjeli.

Na kraju smo zahvalili nastavnici Ani Marošević na suradnji i poželjeli joj još mnogo tako uspješnih izložbi.

Izvor: Novinarska skupina