Otvorenje PŠ Velimirovac

Autor: Vlatka Zahirović, 12. 9. 2010.

U srijedu 8. rujna 2010. otvorena je nova Područna škola u Velimirovcu. Školu je otvorio župan Osječko-baranjske županije Vladimir Šišljagić.

Više o svečanosti pročitajte u tekstu koji je napisala Veronika Suk, učenica 7.c razreda OŠ kralja Tomislava Našice.

Srijeda 8. 9. 2010. za našu je školu bila zaista poseban dan. Otvorena je Područna škola u Velimirovcu. Otvorenju su prisustvovali  brojni gosti koje je naša ravnateljica Blaženka Kapetanović pozvala i ugostila.

Među njima je bio gradonačelnik Našica gosp. Krešimir Žagar sa suradnicima, župan Osječko-baranjske županije gosp. Vladimir Šišljagić sa suradnicima, velimirovački župnik Goran Mitrović, pročelnica Uprave za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Osječko-baranjske županije Ksenija Zboržil sa suradnicima, ravnatelji škola Osječko-baranjske županije, predstavnici ustanova, raznih udruga i društvenih organizacija te poduzeća. Dakle, na otvorenju škole bilo je zaista mnogo ljudi.

Program je započela naša Stela Javorček s hrvatskom himnom, Lijepom našom. Doris Pralas, učenica šestog  razreda Osnovne škole kralja Tomislava, a i naša voditeljica, pozvala je zbor naše  škole da otpjeva nekoliko pjesama, folklornu skupinui još mnogo učenika te učenica. Dakle, čuli smo nekoliko recitacija, pjesama, a vidjeli smo i ples.

Valja se prisjetiti se nekih trenutaka iz života Velimirovca i velimirovačke škole. Mjesto su 1885. godine naselili podunavski Nijemci. Uz katolike većina žitelja bili su članovi dviju protestantskih crkava: evangelici i kalvini, a pokraj evangelističke crkve sagrađena je 1930. naša stara škola. Prisjetit ćemo se da je u tu školu išao i poznati hrvatski književnik Anto Gardaš koji je velik dio svog života bio vezan uz Velimirovac. A sada, nakon 80 godina služenja, stara je škola postala ne samo dotrajala, nego i opasna za stalan boravak i rad učenika i nastavnika. Stoga je odlučeno da se sruši, a na istome mjestu podigne ova nova suvremena škola. Područna škola pripojena je Osnovnoj školi kralja Tomislava 2001. godine. Škola trenutno ima četiri razredna odjeljenja s ukupno 41-im učenikom.

Ravnateljica škole Blaženka Kapetanović zahvalila je svima koji su nam u tako kratkom roku omogućili nastanak ove lijepe škole. A tako je rekla i sljedeće: ''Mojoj sreći danas nema kraja i mislim da sam najsretnija ravnateljica na svijetu, gledajući ova nasmijana i sretna dječja lica i zadovoljstvo roditelja. Voljela bih da ovu sreću s nama podijele i naši cijenjeni gosti.''

Tako su bili prozvani gradonačelnik  i župan da s nekoliko prigodnih riječi izraze i svoje zadovoljstvo ovim svečanim trenutkom za našu školu.

Ravnateljica našičkog Crvenog križa Vesna Lolić uručila je ovom prilikom ravnateljici škole prigodan poklon.

Na kraju je gospodin župan bio zamoljen da otvori početak rada u novoj školi simboličnim zvonjenjem starim školskim zvonom.

Otvorenje je završeno molitvom i blagoslovom škole koje je vodio velimirovački župnik.

Tako je prošao i ovaj događaj, a završio je domjenkom za sve goste. Bilo je stvarno lijepo, kao što je uostalom  i naša nova škola.

Veronika Suk, 7.c

Izvor: novinarska skupina