Naši učenici na nagradnom putovanju u Republici Slovačkoj u gradu Snina

Autor: Blaženka Crnov, 11. 12. 2023.

Učenici naše škole sudjelovali su na međunarodnom literarnon natječaju Literárna Gerbócova Snina i svojim kreativnim radovima na slovačkom jeziku osvojili počasna priznanja i nagradno putovanje u slovački grad Sninu.

Na poziv ravnateljice Kulturnog  centra Snina Diane Turčik u Slovačkoj su od 1. do 3. prosinca 2023.  boravili  Leon Dragić, Domagoj Komjetan i Gabriel Budoš iz petog razreda, te Zoja Ličinić iz šestog razreda, a priznanja su još dobili Marija Glavati i Paula Komjetan. Učenike su pratili njihova mentorica Ana Marošević i njihovi roditelji Anica Budoš, Anita Dragić i Marina Komjetan, kojima je domaćin priredio srdačnu i svečanu dobrodošlicu.

Svečanost dodjela nagrada održala se u prostorijama Sninskog dvorca, gdje su se susreli s glavnim organizatorima ovog događaja, s ravnateljicom D. Turčik i njenim suradnicima Denisom Bandurčinovom i Jozefom Milovčikom,  gradonačelnikom Snine Petrom Vološinom, te suprugom i sinom pokojnog  pisca i prevoditelja Jozefa Gerboca, Jarmilom i Martinom. Ovo natjecanje imenovano je i organizirano  već 22 godine zaredom  u čast Sninčaninu  J. Gerbocu, koji je bio litararno aktivan cijelog svog života, a sve s ciljem poticanja pisanja mladih ali i starijih generacija  o događajima iz svoga svkodnevnog života. Našim mladim talentima je nakon uručenja priznanja bila organizirana svečana večera u dvorcu gdje su u komunikaciji s gostima odlično iskazali svoje znanje slovačkog jezika. Sljedeći dan sudionici iz Hrvatske razgledali su grad i okolinu koja je bila sva u snjegu, no to ih nije omelo u razgledavanju centra grada, knjižnice, Zološkog vrta, sakralnih objekata i Nacionalnog parka Poloniny. Gradonačelnik Peter Vološin ih je također srdačno ugostio i darovao prigodne poklone, knjige i praktične suvenire sa znakom grada. Vrlo rado im je posvetio svoje vrijeme upzonavajući ih s poviješću i aktualnošću svoga grada. Pri povratku kući posjetili su veliki grad Košice u kojem su također doživjeli pravu zimsku snježnu idilu. Ovaj vrlo zanimljiv i programom bogat put našičkih osnovnoškolaca organizirao je  gradonačelnik Grada Našice Krešimir Kašuba a vozio je zapovjednik DVD-a Velimirovac Alen Rep kojima zahvaljujemo na suradnji.

Učenici su izrazili veliko zadovoljstvo na ovo putovanje koje je bilo puno doživljanja: Jako smo sretni  što su naše radove uspješno ocjenili i što smo imali mogućnost ići na nagradno putovanje pa smo tako ujedno slovačkim domaćinima  predsatvljali i svoju školu i svoj hrvatski našički kraj.

Izvor: Ana Marošević