preskoči na sadržaj

Osnovna škola kralja Tomislava Našice

 > Naslovnica
Vijesti

Stari narodni sportovi i igre

Autor: Đurđica Mašić, 6. 6. 2010.

U sklopu projekta Dan otvorenih vrata u OŠ kralja Tomislava Našice, nastavnica Đurđica Mašić održala je radionicu s temom Stari narodni sportovi i igre.

 

U petak 28.5.2010. u OŠ kralja Tomislava u Našicama i u njenom okruženju odvijala se manifestacija “Dani otvorenih vrata”, u kojoj su sudjelovali učenici svih uzrasta iz cijele škole. Cilj projekta pod nazivom “NAŠICE - biser u srcu Slavonije” je upoznavanje učenika s kulturnim, obrazovnim i socijalnim programom koji škola nudi kroz  razne radionice. Profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Đurđica Mašić održala je jednu takvu radionicu u dvorištu iza škole. Naziv radionice bio je “Stari narodni sportovi i igre” u sklopu koje su prikazani razni stari narodni sportovi i igre  koje su igrali poljodjelci u predahu za vrijeme žetve, slavonski pastiri dok su čuvali stada ovaca,  krava i igrala se djeca.To su sportovi kojima su nekoć mladići pokušali zadiviti svoje izabranice  ili se natjecati s mladićima iz susjednih sela. Danas pak, sportske discipline poput skakanja u vreći, bacanje potkove, natjecanje u gađanju kozlica, gađanje strijelom u metu, potezanje mosora, bacanje kamena s ramena, potezanje konopa… nemaju ozbiljan natjecateljski karakter, ali osiguravaju sjajnu zabavu kako sudionicima tako i navijačima. Učenici  6.e,6.d, 7.c i 7.d su uživali natječući se u nekim sportskim disciplinama, veselili su se svakom uspjehu i navijačka atmosfera bila je odlična. Cijeli program vođen je pod geslom “Sportom protiv nasilja” i “Sportom do zdravlja” aludirajući pri tome na zdrav život i stop nasilju među djecom, koje je u sve većem porastu.

            Ako niste znali, u Hrvatskoj postoji iznenađujuće velik broj udruga koje promoviraju stare športove, a najveće okupljanje spomenutih sportaša održava se u Brođancima  na Olimpijskim igrama starih športova, koje su okupile 1200 sudionika u čak 26 tradicijskih slavonskih disciplina iz 18. i 19. stoljeća.

            Da bi pobliže upoznali navedenu tematiku, imali smo za gosta našeg vanjskog suradnika gospodina Ivicu Karličeka, koji je ujedno i član Udruge starih športova “Slavonac” iz Našica, jedne od udruga iz Hrvatske koje sudjeluju na Olimpijadi u Brođancima i drugim događajima vezanih uz stare športove.  On nam je detaljno i opširno opisao pravila svake pojedine igre i način na koji se ona igra.

           

           Napravili smo malu Olimpijadu starih športova  kako bi djeca vidjela kakvim su  sportovima odmjeravali snage i vještine naši pradjedovi, djedovi. Podatak je to kojim se ne bavi pisana povijest. Njihove opise nećete pronaći u povijesnim knjigama. Kako biste ih otkrili morat ćete poslušati priče svojih djedova i baka ili posjetiti Olimpijadu starih športova  u Brođancima gdje se svake godine u kolovozu održava natjecanje u raznovrsnim starinskim sportovima.

U radionici je odigrano 8 igara, navedenim redoslijedom : skakanje u vrećama, bacanje potkove  ili ringlanje, natjecanje u gađanju kozlica, gađanje strijelom u metu, potezanje mosora, hodanje na štakama, bacanje kamena s ramena i povlačenje konopa. Kao dodatne aktivnosti igrali su se tučvanje, mlin i nogomet krpenom loptom.

1. Skakanje u vrećama



Disciplina u kojoj se natječu mladi natjecatelji.

Rekviziti: vreća

Način igre:  Natjecatelj uđe u vreću koja se gornjim dijelom veže oko pojasa. Na znak suca natjecatelji sa startne crte počinju skakutati-trčati prema ciljnoj crti.

Pobjednik u ovom natjecanju je Ivan Kubica učenik 7.d

2. Bacanje potkove

Bacanje potkova je poznata kao stara sportska igra kod nas i u svijetu. Cilj igre je nabaciti potkovu na kolčić ili izbiti potkovu protivnika.

Rekviziti: Potkove, kolčić

Način igre: Na dogovorenoj međusobnoj udaljenosti postavljaju se dva kolčića. Natjecatelji imaju po jedan par potkova te naizmjeničnim bacanjem od jednog kolčića prema drugom nastoje svoju potkovu približiti što bliže kolčiću ili nataknuti ( obuhvatiti  ) potkovu na kolčić. Bolji natjecatelj je onaj koji je bliže potkovom kolčiću.

Pobjednica u ovom natjecanju je Sanja Sertić učenica 7.c. Pozvana je na natjecanje u Brođance u 8. mjesecu.

3. Natjecanje u gađanju kozlica

Disciplina gađanje kozlice  poznata je u podravsko-slavonskim krajevima kao gađanje tronošca drvenim štapovima. Cilj igre dobro gađati i srušiti kozlicu. Ovu igri igraju mlađi i stariji natjecatelji.

Rekviziti: Kozlica (prirodno oblikovano drvo sa tri nožice), drveni štapovi dužine 1 m

Način igre: Kozlicu sa dogovorene udaljenosti natjecatelji gađaju drvenim štapovima nastojeći srušiti kozlicu da nema oslonac na sve tri noge.

Pobjednik u ovom natjecanju je Vedran Krnjak učenik 7.c razreda.       

4. Gađanje strijelom u metu

Streličarstvo je natjecanje u gađanju lukom i strijelom nepokretnih ciljeva – bundeve-valjanke ili neka druga meta.Ova igra je za takmičare mlađeg uzrasta, a cilj igre što više puta pogoditi strijelom bundevu.

Rekviziti: Luk i strijele izrađene od drva, bundeva-valjanka, meta

Način igre: Sa dogovorene udaljenosti natjecatelji gađaju bundevu koja se nalazi na zemlji,  nastojeći drvenu strijelu zabiti ( ubosti ) u bundevu, tako da ona ostaje ubodena u bundevu ili metu.  

Pobjednik u ovom natjecanju je Ivan Šimac iz 7.d razreda.

5. Potezanje mosora

Igra  koja se igrala u  našim krajevima od davnina. Potezanje mosorom je pojedinačna igra dva igrača, za koju je potrebna velika snaga. Cilj igre je prevući mosorom protivničkog igrača, snagom ruku, nogu i cijelog tijela.

Rekvizit: mosor – štap  ( dužine oko 1m )

Način igre: Igraju dva natjecatelja. Natjecatelji sjednu na ledinu (tlo), okrenuti licem jedan prema drugom tako da se dodiruju tabanima. Hvataju mosor ( obadvjema rukama tako da je jedna ruka vanjska ) i na znak suca «vuci» natjecanje prevlačenja počinje. Pobjednik je onaj natjecatelj koji prevuče svoga protivnika prema sebi ili ga podigne sa tla.

Pobjednik u ovom natjecanju je Zlatko Kožulj iz 7.d razreda.

6. Hodanje na štakama

Trčanje ili hodanje na štakama je disciplina za natjecatelje mlađeg uzrasta. Cilj igre što prije na štakama dotrčati do cilja.

Rekviziti: Štake od prirodno oblikovanog drveta

Način igre: Na startnoj crti natjecatelj jednom nogom stoje na tlu a drugu nogu drže na štaki. Na znak suca penju se i na drugu štaku te počinje trčanje do ciljne crte. Ako se padne sa štake nastavlja se trčanje sa onog mjesta gdje je bio pad.

Pobjednik u ovom natjecanju je Vedran Krnjak iz 7.c razreda.

7. Bacanje kamena s ramena

Za igru je potreban oveći kamen, s jednom ravnom stranom, tako da lijepo sjedne u dlan bacača, bez prirodnih prepreka koje bi ometale slobodan let kamena. Broj sudionika je neograničeni teren. Težina kamena varira, ovisno o igračima i eventualnim ulozima, a teren je neka zaravan,  bez prirodnih prepreka koje bi ometale slobodan let kamena. Broj sudionika je neograničen.

Način igre: Na izabranoj lokaciji povuče se crta do koje natjecatelji imaju pravo uzimati zalet i nakon odabira sudaca i mjerača sve je spremno za početak igre. Svaki natjecatelj ima pravo na samo jedno bacanje, tako da u trenutku kad uzima kamen mora biti potpuno koncentriran, odnosno psihički i tjelesno spreman. Kako su navijači podijeljeni u tabore, a sastav publike šarolik, često navijači ometaju bacača ili ga hrabri.

Rekviziti: Kamen težak oko 9 kg. 

8. Tučvanje

Cilj je igre očuvati krug koji su napravili na zemlji oko sebe da  limenka, kvrga od drveta, krpena lopta ne uđe u taj krug. Dok jedni štapovima pokušavaju to napraviti, drugi ih u istom trenutku sprječavaju svojim štapom i onemogućavaju njihove pokušaje. Onaj koji uspije staviti limenku, kvrgu od drveta ili krpenu loptu u krug zauzima mjesto u krugu i igra se nastavlja.

9. Povlačenje užeta

Potezanje užetom je igra ustrajne snage i trzanja, na području Podravine i Slavonije, održala se do danas, kao jedna od disciplina na Olimpijadi starih sportova.Potezanje konopom je ekipna igra dviju ekipa, koje nastoje nasuprotnu ekipu prevući na svoju stranu.

Rekviziti: Uže promjera 4 cm i dužine 30m .

Način igre: Na igralištu glavna crta razdvaja ekipe, a na udaljenosti od dva metra prema svakoj ekipi nalazi se granična crta. Uže je položeno okomito na glavnu crtu gdje se nalazi i glavni znak. Natjecatelji iza granične crte podižu uže i zatežu ga, tako da glavni znak ostane na glavnoj crti. Na znak suca «vuci» ekipa prevlači protivničku prema sebi. Pobjednik je ona ekipa koja glavni znak prevuče preko granične crte na svojoj strani.

Pobijedili su snažniji, veseli  su i ponosni što su pobijedili.

10.U igri mlina znanje su okušali Stjepan Kovačević i Ivan Šimac učenici 7.d razreda.

 

11.Nogomet s krpenom loptom.

 Dječaci i djevojčice s velikim žarom zaigrali su nogomet jedan protiv drugoga.

Zajednička slika nakon napornog i uzbudljivog natjecanja po vrućem danu. Pobjednici su dobili nagrade, a svi ostali na kraju dobili su slatkiše za svoj uloženi trud.




Tražilica
E twinning oznaka za 2022./2023.

Naša škola

Pogledajte film o našoj školi profesorice Vesne Kovačević-Tomić.

Informacije za roditelje
Vrijeme je za školski obrok 3
Priručnik za pomoćnike

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF

e-Dnevnik
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr
preskoči na navigaciju