Učenici pomogli Gloriji da ode na ekskurziju

Autor: Đurđica Mašić, 6. 6. 2010.

Učenici 6.e razreda OŠ kralja Tomislava Našice zajedno s razrednicom Đurđicom Mašić pomogli su prikupiti jedan dio  novaca Gloriji učenici 7. razreda iz Gunje za ekskurziju.

Na Hrvatskoj radio televiziji bio je prilog o obitelji iz Gunje koja živi u neprimjerenim uvjetima. Obitelj živi u  maloj bakinoj kućici koja ima  nekoliko prostorija, bez struje,vode, kupatila, WC-a. Žive u veoma teškim uvjetima, djeca uče uz svijeće, nemaju knjige. U kući živi samohrani otac koji je trenutačno bez posla, a koji tek ponekad ide u radit u nadnicu. Njegova majka je stara, bolesna i jedva se kreće. Otac ima dvije kćeri, Armela ide u 5. razred, a Glorija u 7. razred. Glorijin razred ove godine ide na ekskurziju i njezina je velika želja ići s njima. Kako obitelj nema nikakvih prihoda, otac je odlučio potražiti pomoć od dobrih ljudi koji bi njegovoj Gloriji omogućili odlazak na ekskurziju i gradnju novih prostorija s vodom, strujom kako bi im se omogućio normalniji život.

Na satu razrednog odjela odlučili smo darovati 200,00 kn koje smo skupili na taj način da smo skupljali prazne boce i prodali ih. Učenici 6.e, 5.c, 5.d, 7.c, 7.d i 8.d sudjelovali su u prikupljanju praznih boca za humanitarne svrhe kada smo išli na Prvenstvo Hrvatske u trčanju u prirodi – kros u Zagreb. Učenici 6.e i 6.d razreda skupljali su boce kada su išli na ekskurziju Trakošćan, Krapina i Klenovnik i učenice 6.e razreda skupile su prazne boce nakon održanog polufinalnog i finalnog natjecanja u  Čokolino višebojcu. Nesebičnim pomaganjem drugima pružali smo primjer kako se dobrim djelom može pomoći i prirodi u njenom očuvanju. Svačiji cilj trebao bi biti racionalizacija odlaganja otpada, njegovo sortiranje i odlaganje u za to postavljene kontejnere.

Pritom zarađen novac kao u ovom primjeru uvijek može dobro doći i poslužiti drugim ljudima, kojima je najpotrebniji.

27.5.2010. stupili smo u kontakt s gospodinom psihologom Bojanom Klapčićem koji radi u Centrom za socijalnu skrb u Županji. Zamolili smo ga za tekući račun kako bi poslali skupljene novce maloj Gloriji. Nazvali smo oca i rekli mu da smo uplatili dobrotvorni prilog, a otac se zahvalio cijelom 6.e razreda i svim ostalima koji su pomogli u akciji u kćerino ime i u ime cijele obitelji na nesebičnoj pomoći.

Ako i Vi želite pomoći ovoj obitelji nazovite Centar za socijalnu skrb Županja, gospodina psihologa Bojana Klapčića na telefon  032/831 328 ili 032/832 160.