Nagrađeni učenici i škola u Slovačkoj

Autor: Blaženka Crnov, 1. 6. 2023.

Na međunarodnom natjecanju literarnih radova na slovačkom jeziku pod nazivom “Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko“ učenici 7.b razreda Marian Kuric i Roko Mihovilović Baksa osvojili su počasno priznanje a naša je škola izabrana kao najuspješnija škola u ovoj godini.

Svečanost uručenja nagrada održana je 25. svibnja u gradu Nové Zámky u Slovačkoj na koju su otputovali nagrađeni učenici s mentoricom Anom Marošević i ravnateljicom Vlatkom Zahirović. U gradskom Domu kulture preuzeli su priznanja i poklone te se susreli i porazgovarali s uglednim gostima, koji su nazočili ovoj manifestaciji: Milan Ján Pilip, predsjednik Ureda za iseljene Slovake, Iveta Baloghová, tajnica USŽZ, Zuzana Pavelcová, ravnateljica Krajanskog muzeja iz Martina, Lucia Konturova, predstavnica Ministarstva kulture Republike Slovačke i dr. Zajedno s našim učenicima na nagradnom putovanju u Bratislavi boravili su i učenici iz OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac P.

Nagradno putovanje se sastojalo od nekoliko geografsko - povijesnih edukativnih izleta u okolna mjesta 26. i 27. svibnja. Tako su djeca imala mogućnost upoznati se s formiranjem novih država nakon raspada Austro - Ugarske u mjestu Brezova pod Badlom posjetivši muzej i monumentalni mauzolej M. R. Štefaníka. Posjetom Bratislavskog dvorca saznala su o povijesti i o arhitekturi Slovaka, geografskom položaju grada na Dunavu, početak Malih Karpata i sl.

Na ovo natjecanje su svoje radove osim učenika  iz Hrvatske poslala djeca iz Engleske, Cipra, Irske, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Srbije, Švicarske i Ukrajine.

Literarni radovi učenika Mariana K. pod nazivom Zašto volim slovački, zašto volim Slovačku i učenika Roka M.B. pod nazivom Skulptura „Djevojka u narodnoj nošnji s polesnjacima“  nalaze se u ovogodišnjem izdanom zborniku nagrađenih radova istoimenog natjecanja, koje se nalaze i u našoj školskoj knjižnici.

Ovaj je projekt realiziran pod pokroviteljstvom Ministarstva školstva, znanosti, istraživanja i sporta i Ministarstva kulture Slovačke Republike kao i Ureda za iseljene Slovake u suradnji sa Slovačkim centrom za kulturu Našice, a put su financijski potpomogli grad Našice i Osječko-baranjska županija.

Svim pokroviteljima i sponzorima zahvaljujemo, a nagrađenima čestitamo!

Izvor: Ana Marošević