50. obljetnica SKUU-a „Franjo Strapač“ i 30. obljetnica Matice slovačke Markovac Našički

Autor: Blaženka Crnov, 5. 6. 2023.

Naši učenici, koji pohađaju nastavu Slovačkog jezika i kulture, sudjelovali su 4. lipnja 2023. u markovačkoj Drevenici na manifestaciji obilježavanja 50 obljetnice SKUU -a "Franjo Strapač" i 30. obljetnice ;Matice slovačke Markovac Našički.

Iz četvrtog razreda PŠ Markovac nastupili su učenici Gabriel Budoš, Gabrijel Lovrenčić i Domagoj Komjetan s recitacijom Dom, a Školski slovački zbor predstavio se s tri slovačke pjesme Ráno ma budí mamička (Jutrom me budi mama), Tulipan a púpavy (Tulipan i maslačci) i Čie je to dievčatko (Čije je to djevojče). Nagrađeni učenici na međunarodnom natjecanju Prečo mam rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko Roko Mihovilović Baksa i Marian Kuric iz sedmoga razreda pročitali su ulomke svojih literarnih uradaka. Pripremila ih je učiteljica Ana Marošević.

Svečanosti su nazočili brojni uvaženi gosti: predsjednik VMO-a Markovac Karlo Kanis, potpredsjednik Županijske skupštine Osječko-baranjske županije Goran Đanić, bivša zastupnica za češku i slovačku manjinu u Hrvatskom saboru Zdenka Čuhnil te sadašnji zastupnik Vladimir Bilek, gradonačelnik grada Našica Krešimir Kašuba, dogradonačelnik grada Našica Hrvoje Šimić, potpredsjednik Ureda za iseljene Slovake u Bratsilavi Peter Prohacka i njegova suradnica Milina Sklabinski, predsjednik Saveza Slovaka Mirko Vavra kao i ravnateljica naše škole Vlatka Zahirović i mnogi dr.  Sve ih je srdačno pozdravila predsjednica Matice slovačke Markovac Branka Baksa i predsjednica slavljeničkog folklornog društva  Vesna Budoš. Veseli domaći folkloraši, u kojem plešu i pjevaju sadašnji i nekadašnji naši učenici, priredili su publici veselu atmosferu tijekom cijelog programa u kojem su nastupila i društva MS-a Jurjevac, SKUD-a Ivan Brnjik Slovak iz Jelisavca, MS-a i SKUU-a Braća Banas iz Josipovca Punitovačkog, HKD-a Lisinski i TD-a Dora Pejačević iz Našica. Program je vodila svestrana i taletirana Tatjana Seničanin, također nekadašnja učenica naše škole.

Slavljenicima domaćinima naša je škola uručila prigodni dar: slike koje su naslikale naše učenice Marija Glavati iz 3. M i Angela Strapač iz 3. a.

Osim što su pogledali bogat i veseo program, djeca su se na ovom svečanom događanju međusobno družila i upoznala neke svoje vršnjake iz drugih gostujućih mjesta.

Svi gosti sudionici čestitali su domaćinima rođendan te im poželjeli još mnogo lijepih i uspješnih nastupa kao i do sada.

Izvor: Ana Marošević