Nove strategije za slobodnu djecu

Autor: Blaženka Crnov, 13. 6. 2023.

Međunarodni centar za prevenciju napada je projekt Centra za informacije i izvore vezane uz odgoj i obrazovanje (EIRC), javne neprofitne agencije sa sjedištem u SAD u Sewellu, New Jersey.

ICAP-ova je misija od 1978. godine sprječavanje nasilja među ljudima osmišljavanjem kurikuluma, istraživanja i ocjenjivanja, javnog prosvjećivanja i obuhvatnih treninga. Jedan od najšire prihvaćenih programa ICAP-a je inovativni i sveobuhvatni program prevencije zlostavljanja, poznat kao Projekt CAP ( Child Assault Prevention- prevencija zlostavljanja djece).

CAP pomagači djeluju uspješno već trinaestu godinu i u Osnovnoj školi kralja Tomislava. To su: Iva Ramljak, defektologinja, Ljiljana Kubaša, učiteljica savjetnica, Ivana Šteković, pedagoginja, Ana Kuric, psihologinja, Marija Tomičić, učiteljica i Jasmina Vidaković učiteljica savjetnica i Mirta Toka Vulić,magistra edukacije rehabilitacije. Cap pomagači podijeljeni su u dva tima koji uspješno realiziraju CAP-ove radionice. Uče roditelje, učitelje i djecu strategijama kojima će prevenirati verbalno, fizičko i seksualno nasilje. Postoji kurikulum za predškolsku, osnovnoškolsku i tinejdžersku populaciju, kao i za djecu s posebnim potrebama. Krajnji je cilj ovih radionica pomoći lokalnim zajednicama da udruženim snagama spriječe zlostavljanje djece.

Pat Stanislaski, izvršna direktorica Nacionalnog/ Internacionalnog centra za prevenciju napada nam svima poručuje: ,, Budete li se katkad tijekom svog rada osjećali frustriranima i usamljenima, pogledajte zvijezde iznad sebe. One predstavljaju sve nas ljude koji se diljem svijeta bave istim poslom, koji vjeruju u djecu i koji sanjaju o svijetu gdje će jednoga dana sva djeca biti sigurna, jaka i slobodna.“

Izvor: Ljiljana Kubaša