Izrada mozaika

Autor: Blaženka Crnov, 12. 6. 2023.

Na Likovnoj skupini, koju vodi nastavnik Josip Kanis i skupini Čuvari baštine, koju vodi nastavnica Sandra Hvizdak, učenici su upoznali likovnu tehniku mozaik te materijale i alat potrebne za rad (keramičke pločice, drvospoj ljepilo, kistovi, čekić, keramička kliješta, debeli karton i masa za fugiranje).

Prvi je korak crtanje skice olovkom na kartonu.

Slijedi razbijanje ili rezanje keramičkih pločica na sitne dijelove i oblike.

Treći je korak nanošenje ljepila kistom na dijelove keramičkih pločica, koji se slažu i kombiniraju prema nacrtanoj skici. Poželjno je kombinirati različite boje i teksture u mozaik kako bi se ostvario ritam i kontrast boja ili tonova.

Kad je ispunjen cijeli format kartona, potrebno je pričekati 10 minuta da se ljepilo osuši. Rubove plohe treba oblijepiti širokim selotejpom.

Nakon sušenja slijedi posljednji korak izrade mozaika, a to je fugiranje. U plastičnoj posudi treba pomiješati vodu i masu za fugiranje u smjesu srednje gustoće bez grudica. Kad je smjesa izmiješana izlije se na plohu i raširi gumom kako bi ušla u sve pukotine i praznine. Višak smjese potrebno je ukloniti spužvom i isprati u vodi. Rad je potrebno sušiti 24 sata.

Učenici su se tijekom rada upoznali s novom likovnom tehnikom, organizirali su svoj rad, surađivali i kreirali novi Učenici su upoznali novu likovnu tehniku, organizirali svoj rad, kreativno se izražavali i surađivali. Izradili su novi zanimljivi sadržaj koji će krasiti dvorište naše škole. O čemu je riječ? Saznat ćete uskoro!

Izvor: Josip Kanis i Sandra Hvizdak