Pronađena četvrta poruka u boci nakon 13 godina!

Autor: Blaženka Crnov, 31. 5. 2023.

U subotu, 27. svibnja 2023. godine predsjednik Moto-nautičkog kluba Sveti Bono iz Vukovara Josip Majerski i članovi Kluba pronašli su četvrtu bocu s porukom i čestitkom  6. e razreda naše škole i razrednice Đurđice Mašić.

Boca je bila bačena prije 13 i po godina u rijeku Dravu u Osijeku, a pronađena je u novoj Marini na 1332. kilometru rijeke Dunav, nizvodno od ušća Vuke u Dunav. Pronađenu bocu s porukom i čestitkom  napisali su učenici Mihael Šubić i Ivan Teskera.

Zahvaljujemo gospodinu Josipu i članovima Moto-nautičkog kluba Sveti Bono Vukovar što su nas nazvali, obavijestili nas o mjestu pronalaska boce s porukom i čestitkom te poslali fotografije.

Učenici 6. e razreda i razrednica Đurđica Mašić 24. prosinca 2009. napisali su na hrvatskom jeziku poruku te božićnu i novogodišnju čestitku, koju su  uz pomoć braće i sestara preveli na engleski i njemački  jezik. U poruci su svim dobrim ljudima ispisane želje da ljubav, mir, nenasilje i blagostanje vladaju u cijelom svijetu. Poruku i čestitku poslali su elektroničkom poštom te zamolili prijatelje diljem Lijepe naše da čestitku i poruku stave u bocu kako bi njihove najljepše želje putovale Hrvatskom na neobičan način.

Čestitke su stavili u boce i 25. prosinca 2009. bacili u Jadransko more, Dravu i Dunav. U Jadransko more bacio ih je dječak iz Kaštel Gomilice, u Dunav ribar iz Vukovara, a nekoliko boca bačeno je u rijeku Dravu s pješačkog mosta u Osijeku.

Prvu bočicu s čestitkom pronašla je 3. siječnja 2010. godine Barbara Batalija, učenica 2. razreda Osnovne škole Slatine na Čiovu. Poruku su napisali Matija Pavošević i Mislav Ciboci. Bocu s porukom bacio je dječak u Kaštel Gomilici.

Drugu bocu s porukom pronašao je 17. ožujka 2010. godine u blizini škole uz obalu Dunava djed Svetlane V. koja ide u 4. razred OŠ „Jovan Popović“ Susek nedaleko od Novog Sada. Poruku i čestitku napisale su Ivona Stošić i Maria Zelić. Boca s porukom bačena je u Osijeku u rijeku Dravu.

Nakon 14 i po mjeseci pronađena je 10. travnja 2011. godine  treća poruka i čestitka u boci, koja je bačena u rijeku Dravu. Učenici su se javili sljedećom porukom: "Bili smo poslijepodne na izletu biciklima, malo pregledali naplavine i uistinu se iznenadili jer smo danas našli vašu poruku u boci od Matka Benića i Domagoja Devalda. Nažalost, stigla je samo do ušća Drave u Dunav, gdje smo je i našli u naplavini drveća. Hvala vam na lijepim željama i ovom zanimljivom projektu koji ste u školi radili. Primite puno pozdrava iz Aljmaša od Andreja, Davora i Mirele!" Andrej Strahinić, 3. a razred, OŠ „Antun Mihanović“, Osijek

Ovom akcijom učenici i razrednica željeli su podsjetiti kako su ljudi u davna vremena komunicirali na različite načine, a u današnje vrijeme sve se manje pišu pisma i čestitke. Želja je učenika bila putem boca s porukama i čestitkama upoznati puno dobrih ljudi i steći puno novih prijateljstava dopisivanjem pismima na stari način ili elektroničkom poštom, Facebookom ili drugim načinima.

Nadamo se da će se u budućnosti pronaći još koja boca s porukom!

Izvor: Đurđica Mašić