Izložba Pčelica Medulica- Včielka Meduľka u organizaciji naše škole

Autor: Blaženka Crnov, 31. 5. 2023.

Naša škola je u suradnji s Apidorom Našice povodom Svjetskog dana pčela priredila izložbu literarnih i likovnih radova te kracija i fotografija s međunarodnog kreativnog natječaja Pčelica Medulica-Včielka Meduľka u prostorijama Slovačkog centra za kulturu Našice.

Izložbu su instalirale učiteljice Ana Marošević i Mihaela Pokrivka te apiterapeutkinja Anita Dragić a u tome im je uvelike pomogao učenik 4. razreda Leon Dragić. Svečano otvorenje izložbe održalo se u petak 19.svibnja 2023. u 18 sati uz nazočnost uzvanika, učitelja, učenika i njihovih roditelja.

Program su pripremili učenici iz PŠ Markovac Našički, učenici nižih razreda koji u matičnoj školi uče slovački jezik i kulturu te učenici 1.c razreda iz Našica. Nastupili su s recitacijama, pjesmama i svojim literarnim uradcima o pčelama i njihovim produktima koje su uvježbale spomenute učiteljice. Recitacijama na slovačkom jeziku predstavili su se Angela Strapač (3.r.), Petra Basa Komak (1.r.), Leon Dragić (4.r.), Borna Rogač (5.r), a recitacijama na hrvatskom jeziku Lana Anđelić, Katja Potolovec, Tea Šenk, Petra Fruk, Melani Pavelik i Josipa Fruk pod mentorstvom učiteljice M. Pokrivke. Mali pjevači Školskog slovačkog zbora  iz Markovca otpjevali su pjesme Jarná pieseň (Proljetna pjesma), Fúkaj, fúkaj teplý vetrík  (Puše, puše topli povjetarac),  Tulipán a púpavy (Tulipan i maslačci ), a učenici viših razreda predstavili su svoje sastave o pčelicama i medu – Mihael Suk (7.r.), Marija Zeljić (7.r.), Roko Mihovilović Baksa (7.r.) i  Darian Krištofik (8.r.).

Ravnateljica škole Vlatka Zahirović je pozdravila nazočne goste: Vladimira Bileka, saborskoga zastupnika za češku i slovačku nacionalnu manjinu, Ines Resler, predsjednicu Turističke zajednice grada Našica, Branku Baksa, tajnicu Saveza Slovaka i članicu Savjeta za nacionalne manjine u RH, Sandru Kralj Vukšić, ravnateljicu Slovačkog centra za kulturu, kojoj je ujedno zahvalila na ustupljenim prostorima za izložene dječje radove, te Jarmilu Buchovu, predsjednicu Međunarodnog instituta i udruženja slovačkih obrazovnih centara, koja je izložbu svečano otvorila. Svi uvaženi gosti su pohvalili sve učenike sudionike izložbe i programa i čestitali organizatorima na hvalevrijednoj izložbi koja kod djece promiče ideju očuvanja bioraznolikosti i ekosustava.

Vlasnica obrta Apidora Anita Dragić, ujedno i članica Hrvatskog apiterapijskog društva u RH, istaknula je kako je ovaj projekt apipedagogije krenuo prije tri godine u školi a vremenom se proširio na međunarodnu razinu.

Izložba je pokazala prošlogodišnje i ovogodišnje vrlo zanimljive i šarolike učeničke radove iz Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Rumunjske, Srbije, Italije, Njemačke, Švicarske, Engleske, Ukrajine, SAD-a. Otvorena je do 12.6.2023. za sve zainteresirane građane.

Izvor: Ana Marošević