Škola je ugostila Jarmili Buchovu

Autor: Blaženka Crnov, 31. 5. 2023.

Naša škola je 19. svibnja 2023. ugostila predsjednicu Međunarodnog instituta i udruženja slovačkih obrazovnih centara (ISEIA) Jarmilu Buchovu iz Münchena koja je posjet upriličila prilikom dolaska na otvorenje izložbe kraetivnih radova pod nazivom Pčelica Medulica u organizaciji naše škole i pčelarice i apiterapeutkinje Anite Dragić, vlasnicom Apidore.

S ravnateljicom škole Vlatkom Zahirović i učiteljicom Anom Marošević posjetili su najprije gradsko poglavarstvo Grada Našice, zatim Savez Slovaka i Slovački centar za kulturu Našice, gdje su ih svi srdačno primili i upoznali sa svojim djelovanjem. Susreli su se i sa saborskim zastupnikom za češku i slovačku nacionalnu manjinu u RH s Vladimirom Bilekom koji je taj dan bio u službenom posjetu u Našicama.

Nakon toga ravnateljica je gošći predstavila našu matičnu školu i sve područne škole s brojnim i uspješnim aktivnostima naših učenika i učitelja, a predsjednica, koja je ujedno i voditeljica Slovačke škole Zvončić u Münchenu, predstavila je svoj rad sa djecom u Njemačkoj i povezanost svih slovačkih obrazovnih centara u svijetu.

Obišli su Područnu školu Markovac, gdje su se susreli s učenicima drugog i četvrtog razreda koji su sa gošćom porazgovarali o svojim kreativnim radovima za projekte centra ISEIA. Jedan od takvih projekata je knjiga „Putnici oko svijeta“ broj II., gdje će biti prezentirana i hrvatska mjesta s maskotama Janke i Matka, čiju promociju predsjednica planira upriličiti u Našicama krajem godine.

Jarmila Buchova se također susrela s psihologinjom  škole Anom Kuric a obišla je i školsku knjižnicu kojoj je poklonila ilustrirane knjige namjenjene svim uzrastima djece.

U večernjim satima gošća je bila nazočna na svečanom otvorenju izložbe kreativnih radova pristiglih na natječaj „Včielka Meduľka“ povodom Svjetskog dana pčela u prostorijama SKC Našice, a koja je ujedno uz našu školu i Apidoru također suorganizator ovoga međunarodnog natjecanja.

Izvor: Ana Marošević