Hrvatski nacionalni program za nastavnike u CERN-u

Autor: Blaženka Crnov, 21. 4. 2023.

Ove godine od 2. do 6. travnja održan je “Hrvatski nacionalni program za nastavnike u CERN-u”, program za profesore fizike iz Hrvatske.

Hrvatski znanstvenici Mirko Planinić (PMF, Zagreb), Vuko Brigljević (Institut Ruđer Bošković, Zagreb) i Nikola Godinović (FESB, Split) izradili su nastavni materijal na hrvatskom jeziku te uspostavili i izveli cijeli program. CERN je ustupio prostore za izvođenje programa, omogućio posjet laboratorijima CERN-a te osigurao sve ostale tehničke i infrastrukturne uvjete za izvođenje programa.

Ukupno četrdeset troje profesora fizike Republike Hrvatske te Bosne i Hercegovine pristupilo je programu s ciljem stjecanja novih znanja primjenjivih u razrednom odjelu.

Među njima je bila i učiteljica fizike i informatike iz naše škole, Matea Bošnjaković. Profesori su posjetili detektore čestica, tvornicu antimaterije, sudjelovali u radionici detekcije kozmičkih zraka te su kroz predavanja dobili informacije o najnovijim otkrićima na polju fizike elementarnih čestica i astrofizike. Kroz cijeli program raspravljali su kako stečena znanja uklopiti u hrvatski kurikulum.

CERN je vodeći svjetski laboratorij na svijetu za istraživanje najmanjih građevnih dijelova materije pomoću akceleratora čestica. Istraživanja su započela pedesetih godina prošlog stoljeća, a uz velika otkrića na polju elementarnih čestica proizašla su i mnoga otkrića poput HTTP protokola, www mreže, ekrana na dodir, tehnologije primijenjene u medicini i industriji.

Posljednje veliko otkriće bilo je potvrda postojanja Higgsovog bozona za koji su François Englert i Peter Higgs (i suradnici) dobili Nobelovu nagradu 2013. godine.

Izvor: Matea Bošnjaković