Nastup naših učenika na priredbi Uskrsni zeko – Veľkonočný zajac u Drevenici

Autor: Blaženka Crnov, 19. 4. 2023.

Učenici naše škole koji uče slovački jezik i kulturu sudjelovali su sa svojim scenskim nasupom, uskrsnim recitacijama i proljetnim pjesmama na uskrsnoj priredbi pod nazivom Veľkonočný zajac - Uskrsni zeko.

Priredbu su organizirali Matica slovačka i SKUU „Franjo Strapač“ Markovac Našički, a  održana je 10. travnja 2023. u markovačkoj Drevenici.

U ime domaćina mnogobrojnu publiku pozdravile su Vesna Budoš i Branka Baksa - predsjednice udruga, a čestitke su uputili predsjednik VMO Markovac Karlo Kanis i gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba.

Učenici četvrtog razreda PŠ Markovac Našički izveli su igrokaz Car i pisar, kojim su poručli da se svijet  ne osvaja ratom, nego cvijećem i veselim nasmijanim  ljudima. Ivor Uremović (7.r.), Roko Mihovilović Baksa (7.r.)  i Petra Fedor  (4.M.r.) izveli su kratki scenski prikaz Jožkov žart (Joškova šala), Borna Bereš (6.r.)  i Tesa Uremović (6.r.)  također su publiku nasmijali  dijalogom Ja som chlapec zo školovanej rodiny (Ja sam dječak iz obrazovane obitelji).

Učenici matične škole Karlo Zavada (2.r.), Borna Rogač (5.r.)  i Petra Basa Komak (1.r.)  brojnoj su publici čestitatli  uskrsne blagdane tradicionalnim slovačkim uskrsnim čestitkama koje počinju sa Šibi ryby mastné ryby i uz neizostavan rekvizit korbačik. Uskrsnim čestitanjem nastavili su i učenici 3. razreda PŠ Markovac Noa Kubaček i Marija Glavati spominjući dva značajna slovačka običaja na Uskrsni ponedjeljak Šibačku i Oblievačku.

Na kraju je Školski slovački zbor otpjevao prigodne pjesme Fukaj, fukaj tešlý vetrík (Puši, puši, topli povjetarac ) i Ej Jane, Jane.

Učenike su za ovu prigodu uvježbale i pripremile učiteljica Ana Marošević i Zdravka Peić, a cijeli veseli večernji program pripremili su članovi svih skupina SKUU „Franjo Strapač“ i Matice slovačke Markovac koji su uvježbali Josip i Vanesa Fedor, Mario Dudjak, Vesna Paulić i Branka Baksa. Program je vodila šarmantna i nekadašnja naša odlična učenica Korina Budoš.

Pokrovitelji ove aktivnosi bili su Savjet za nacionalne manjine RH, Savez Slovaka RH a supokrovitelji Grad Našice i VMO Markovac.

Foto: Jerko Amidžić, Ivan Hanižjar, Marija Basa

Izvor: Ana Marošević