Multinacionalni magazin Manjinski mozaik

Autor: Blaženka Crnov, 1. 3. 2023.

Učenici naše škole koji uče slovački jezik i kulturu sudjelovali su u multinacionalnom magazinu Manjinski mozaik, prikazan 10. veljače 2023. na prvom programu Hrvatske radiotelevizije, koji je sniman krajem prošle godine u markovačkoj školi.

Ova dokumentarna emisija predstavlja priče, portrete osoba i zajednica dvadeset i dviju nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj ističući njihov nacionalni, kulturni i povijesni identitet te običaje i tradiciju.

U ovoj epizodi pod nazivom Sa svima po slovački  bili su predstavljeni Slovaci iz Markovca Našičkoga čiji su se preci na ovaj prostor doselili krajem 19. stoljeća na poziv grofa Pejačevića. Mjesto je po njegovom sinu Marku i dobilo svoj naziv. Svoju slovačku tradiciju i kulturu Markovčani čuvaju već više od sto godina i time dopunjuju i obogaćuju slavonsku i hrvatsku kulturnu baštinu. U emisiji su se predstavile sve značajne institucije i udruge koje karakteriziraju ovo naselje, pa tako i naša Područna škola u Markovcu Našičkom.

Školu su predstavili učenici svojim uvježbanim recitacijama, pjesmama i igrokazom. Učiteljica slovačkog jezika Ana Marošević opisala je kako se u mjestu govori dijalektom slovačkog regiona Kysuce, a u školi djeca uče slovački književni jezik. Četvrti razred izveo je komičan igrokaz Cisár a pisár ( Car i pisar), kojim su poručili da nijedan rat na ovoj zemlji nema smisla i da, namjesto osvajanja svijeta oružjem, osvajaju svijet  sadnjom cvijeća pa će tako svugdje zavladati mir.  Školski slovački zbor otpjevao je pjesme My sme deti veselé ( Mi smo djeca vesela), Prší, prší (Pada kiša) i dr.  Učenici viših razreda recitirali su poeziju slovačkih književnika i glumili vesele kratke igrane scene na slovačkom jeziku uz prigodne kostime koje su pripremili i izradili njihovi roditelji. U tome im je uvelike pomogla i učiteljica Zdravka Peić.

Ekipa HRT-a: Snimatelj Jure Ožić Bebek, ton majstor Filip Milanović, majstor rasvjete Ivan Poljanec te autorica i voditeljica Silvija Trnčević bili su izuzetno zadovoljni našim malim recitatorima, pjevačima i glumcima pohvalivši ih za veliku strpljivost pri višesatnom namještanju i snimanju. Predsjednica Matice slovačke Markovac Našički Branka Baksa i predsjednica SKUU „Franjo Strapač“  Markovac Našički  Vesna Budoš, koje su vrijednu TV ekipu dovele u našu školu, također su pohvalile učenike za njihov doprinos u njegovanju slovačkog jezika i kulture.

U ovome televizijskom prilogu, osim škole, sudjelovali su Matica slovačka Markovac, SKUU „Franjo Strapač“, DVD Markovac, Župna crkva sv. Marka Evanđelista, Zoo vrt - Poučni park Bizik i pojedini mještani. Ponosni smo na naše vrijedne i marljive učenike koji su uspješno i dostojanstveno predstavili našu školu cijeloj Hrvatskoj.

Fotografije: Branka Baksa

Izvor: Ana Marošević