Obilježavanje Međunarodnog dana materinskog jezika

Autor: Blaženka Crnov, 6. 3. 2023.

Povodom Međunarodnog dana materinskog jezika na satu Slovačkog jezika i kulture 27. veljače 2023. održana je radionica za šeste razredne odjele, koju je pripremio Slovački centar za kulturu  u sklopu europskog projekta MY SME (Mi SMO).

Na početku radionice ravnateljica škole Vlatka Zahirović pozdravila je voditeljice radionice: ravnateljicu SCK-a Sandru Kralj Vukšić i kustosicu Tatjanu Seničanin, a dobrodošlicu im je poželjela i učiteljica Ana Marošević.

Tematski sadržaj radionice bio je posvećen 30. godišnjici osnutka Republike Slovačke. Učenici su interaktivnim aktivnostima uspoređivali Hrvatsku i Slovačku, prepoznavali zajedničke geografske čimbenike, kao npr. zajedničku graničnu državu (Mađarsku), zajedničku rijeku (Dunav) i saznali o položaju države Slovačke na europskoj karti kao srca europskog kontinenta. Saznali su da Hrvatska i Slovačka imaju podosta dodirnih točaka i u samoj povijesti. Obje su se osamostalile i uvele euro. Izrađivali su kartu kao maketu na kojoj su prepoznavali gradove i ostale zemljopisne točke, a na kraju i praktične jednostavne kape od papira.

Glavni cilj navedenih aktivnosti bio je upoznavanje učenika s važnošću očuvanja materinskog jezika koji obogaćuje svakog pojedinca, kao i značaj višejezičnog obrazovanja.  Svaki sudionik radionice dobio je na poklon knjigu Slovačkog centra za kulturu u kojoj su se s veseljem prepoznavali i pojedini učenici. Ravnateljica je naše škole SCK-u uručila zahvalnicu.

Tom prigodom školu je posjetila i radionici nazočila TV Našice, koja je snimila opsežni TV prilog o ovom događaju za Osječku televiziju. Voditeljica i novinarka Iva Lončarević vrlo je pristupačno komunicirala s aktivnim učenicima, a za tu prigodu Borna Bereš i Tesa Uremović izveli su komičan recitatorski dijalog Ja som chlapec z dediny (Ja sam dečko sa sela).

Izvor: Ana Marošević