Međunarodni dana bijelog štapa u 3. razredu PŠ Velimirovac

Autor: Blaženka Crnov, 14. 10. 2022.

Uoči Međunarodnog dana bijelog štapa, učenici 3. razreda PŠ Velimirovac danas su sa svojom učiteljicom Jelenom Šimunović Antunović ugostili predsjednicu Udruge slijepih, Tatjanu Belu i  Bornu Belu, slijepi učenik koji uspješno pohađa srednju školu ekonomske struke.

Borna je učenicima pričao svoje anegdote iz djetinjstva, pohvalio se vještinom sviranja čak dva instrumenta (violina i bubnjevi), poučavao nas je brajici (Brailleovom pismu) te nas je upoznao dodirom. Učenici su mogli sami iskusiti koliko je teško slijepim osobama snalaženje u prostoru, neki su se čak i okušali u tome uz pomoć bijelog štapa. Na kraju su imali zakusku organiziranu od strane predsjednice na čemu joj od srca zahvaljujemo.

Međunarodni dan bijelog štapa se obilježava svakog  15. listopada od 1964. godine, kad je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, taj dan proglasio Danom bijelog štapa. Osim što je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, bijeli štap slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi štap doista bio pomagalo, slijepa osoba mora proći tečaj poduke za samostalno kretanje, tijekom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojim će se samostalno kretati.

Izvor: Jelena Šimunović Antunović