Predstavljen Našički spomenar: mrežna stranica našičkoga kraja

Autor: Svjetlana Vulić, 9. 6. 2022.

U našoj školi 8. lipnja 2022. svečano je predstavljen Našički spomenar: mrežna stranica našičkoga kraja. Svečanosti su nazočili djelatnici škole, predstavnici Zavičajnog muzeja Našice i drugi uvaženi gosti.

Program su vodili učenici 8. a razreda: Ema Korbar, Kiara Kojić, Karlo Malovčak i Andrija Žiha, a konferansu je osmislila učiteljica Branka Turza. U programu je sudjelovala učenica Marija Bogdanić, pod mentorstvom učiteljice Branke Turza, s krasnoslovom pjesme zavičajnog pjesnika Rolanda Butkovića Moj grad. Svečanost je uveličao školski zbor Naši C uz vodstvo učiteljice Aleksandre Čeliković Cvidrak.

Zamisao o projektu postoji već dulji niz godina, a ove je godine i zaživjela. Željeli smo istražiti svoju zavičajnu povijest i kulturu, kako bismo ih sačuvali od zaborava. Ovim projektom na jednom smo mjestu ponudili zanimljivosti o Našicama i okolnim mjestima, i to iz različitih područja i na različitim medijima. Posebnost je ove stranice u tome što su je izradili učenici - istraživači povijesti i kulture, uz pomoć i vodstvo učitelja i stručnih suradnika škole. Učitelji su samostalno odabirali teme i metode rada, način prezentacije sadržaja i digitalni alat u kojem su prezentirali svoj i rad svojih učenika. Prikupljene informacije sažeto su i zanimljivo prezentirane, objektivne, utemeljene i provjerene. Zabilježili smo izvore i podatke o kazivačima. Zajedno smo izradili digitalnu zbirku korisnih i zanimljivih informacija kojima ćemo se služiti u nastavi, a želja nam je da stranica posluži kao promotivni turistički sadržaj o našem gradu i našičkom kraju.

Zahvaljujemo svim suradnicima, nastavnicima i učenicima, koji su dali svoj doprinos u stvaranju ove mrežne stranice! Započeli smo ovu pustolovinu uz želju da naša priča raste. Projekt ćemo nastaviti i sljedeće školske godine pa pozivamo na suradnju sve naše sugrađane i stanovnike okolnih mjesta, pojedince i udruge koje se žele aktivno uključiti u kulturnu promociju grada. Pridružite nam se kako bismo zajedno stvorili još jednu našičku priču!

Prelistajte Našički spomenar i javite nam se sa zanimljivim informacijama. Radujemo se budućoj suradnji!

Izvor: Ivana Ostrički i Svjetlana Vulić