Likovno-urbana intervencija učenika 6., 7. i 8. razreda

Autor: Ivana Ostrički, Josip Kanis, 31. 5. 2022.

Tijekom posljednje četiri godine s brojnim učenicima naše škole oslikavali smo i vizualno uređivali  izgled naših hodnika i učionica, što ste mogli vidjeti na prošlim objavama na stranici naše škole. Ove godine odlučili smo izaći iz zatvorenog prostora i intervenirati na zapuštenim cvjetnjacima ispred naše škole. Cvjetnjaci su bili bijele boje, što je brojnim autorima bila odlična podloga za brze grafite.

Kako bismo pridonijeli estetskoj kvaliteti urbanog prostora, odlučili smo svaki od triju cvijetnjaka urediti jednostavnim geometrijskim likovima, osnovnim i izvedenim bojama. Ritam se ostvaruje izmjenjivanjem likova i boja. Potrebno je naglasiti da je za ovakvu likovno urbanu intervenciju potrebna zainteresiranost naših učenika! Tu nije bilo nikakvih problema jer su se u realizaciju uključili učenici 8. b, 8. d,7. b i 6. d.

Cvjetnjake smo oslikali kombiniranjem geometrijskih likova trokuta, kvadrata i pravokutnika. Za početak rada potrebna je betonska akrilna boja, puno različitih veličina kistova, četki, posudica za vodu i za miješanje boja te dvije, tri papirnate krep-trake.bPrvi je korak polijepiti papirnatom trakom željene geometrijske likove na površinu cvijetnjaka sa svih strana. Tako pripremljenu površinu tada možemo oslikavati. Kad se površina oslika i osuši otprilike 30 — 40 minuta, može se odlijepiti papirnata traka i dobivaju se jasni oblici i linije između oblika. Dobivene linije odlučili smo obojati u bijelo dok će na sljedećem cvijetnjaku biti crne. Zadnji cvijetnjak u nizu realiziran je isključivo u prugama bijele i crne boje kako bi se ostvario pozitiv i negativ plohe. Tako imamo stilski, likovno i estetski privlačniji cvijetnjak.

Cilj je približiti street art (uličnu umjetnost) i njezine oblike učenicima i zajednici. U uličnu umjetnost spadaju grafiti, murali, instalacije, naljepnice, plakati, posteri...

Rezultate i proces možete vidjeti na sljedećim fotografijama!

učitelj: Josip Kanis