Daroviti učenici u projektu Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost

Autor: Tanja Majdandžić, Ivana Ostrički, Ana Katruša, 31. 5. 2022.

U ovoj školskoj godini naša škola sudjeluje u projektu “Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost”, koji organizira Udruga Klikeraj iz Osijeka. Osnovni je cilj projekta poticanje kreativnost u školama kroz projektno učenje. Usmjeren je na darovite i maštovite učenike koji kroz programe radionica uče kako stvarati ideje, istraživati i učiti.

Naši učitelji i stručni suradnici također su stjecali nova znanja iz psihologije darovitosti i poticanja kreativnosti. Produkt svakog projektnog učenja treba biti novo i kreativno rješenje koje daje odgovor na projektno pitanje. Tema ovogodišnjeg projekta je Površina, a daroviti učenici 6. razreda naše škole zapitali su se Što se skriva ispod površine riječi? te Kako mi, kao učenici, možemo pomoći svojim vršnjacima da lakše uče nepoznate riječi i pojmove?. Prvo su intervjuirali učenike predmetne nastave kako bi prikupili riječi koje učenici teško uče. Zatim su te riječi razvrstali prema školskim predmetima, upoznali se sa značenjima riječi i osmislili kreativne opise svake riječi. Izradili su interaktivni i multimedijski rječnik kojim na zanimljive načine objašnjavaju drugim učenicima kako razumjeti i zapamtiti nepoznate riječi. U procesu rada učenici su stekli nova znanja i vještine. Naučili su kako provesti intervju i prikupiti odgovore na pitanja koja ih zanimaju; upoznali su mrežne interaktivne rječnike i različite digitalne alate; psihologinja Ana Kuric objasnila im je kako mozak razmišlja u slikama i voli neobične zanimljivosti te da ćemo lakše zapamtiti pojam ako ga prikažemo i objasnimo slikovito.

Učenici su prezentirali svoj rječnik 28. svibnja 2022. na dječjoj konferenciji u okviru jednodnevnog kampa “Proljetna škola kreativnosti” u Osijeku, u okviru kojeg su također bile organizirane brojne radionice za poticanje kreativnosti učenika.

Sudionici projekta:

Ivano Benotić, Sara Benotić, Stela Čorda, Helena Dević, Ema Đurđević, Luka Jagnjić, Paula Jurčević, Filip Koš, Marian Kuric, Maksim Martinović, Roko Mihovilović Baksa, Gabrijela Nekić, Noa Raguž, Dora Rigo, Petar Švenda, Ivor Uremović, Alen Ušak, Mihaela Vrabac i Filip Žunić.

Mentorice: Ana Katruša, Tanja Majdandžić i Ivana Ostrički.

Prelistajte naš rječnik i istražite naše učionice u kojima se skrivaju nepoznate riječi. Nadamo se da će vam naš mali rječnik pomoći u učenju!