Na projektnim putovima eTwinniga

Autor: Svjetlana Vulić, 23. 5. 2022.

Nakon prošlogodišnjih uspješno provedenih projekata i ove su se godine učenici 4.a razreda sa svojom učiteljicom Ljiljanom Kubaša upustili u nove izazove.

Lako je bilo organizirati i proslaviti 100.dan u školi. Međunarodni je to projekt autorice Sandre Vuk koji se obilježava sredinom veljače nizom zanimljivih aktivnosti: izrada logo projekta, osmišljavanje pjesmice od 100 stihova, rješavanje 100 zadataka iz geometrije, kreiranje umne mape od 100 riječi na temelju povijesnih sadržaja, prikazivanje modnih kreacija koje su se nosile u Našicama prije 100 godina.

Kako su brinuli o svom zdravlju, pokazali su kroz projekt Dani jabuke - Dani zdrave hrane autorice Sandre Vuk. Učenici su naučili nešto više o važnosti voća te poboljšanju kvalitete života jedenjem jabuka kako narodna izreka kaže Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.

Učiteljica je u svakodnevni rad s djecom uključivala igru jer je baš igra ključ za zdrav i kvalitetan život u prirodi i mogućnost slobodnog istraživanja okoliša. Često smo igrali jezične igre, večer matematike je bila kroz igru, igre asocijacije, play day, igre na otvorenom u našem školskom dvorištu. Sve aktivnosti su uspješno odrađene kroz projekt Igrom do znanja i zabave autorice Ivane Frančić i Renate Posavec.

Samopouzdanje smo vježbali kroz projekt Memento prijateljstva 8 autorice Sandre Vuk. Realizirali su zanimljive radionice razvijajući socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samostalnost, međusobno uvažavanje, temeljne humane vrednote, prijateljstvo i nenasilje, pravednost i empatiju.

Svi su zbog pandemije bili primorani napraviti veliki digitalni skok koji se pokazao izuzetno važnim. Veća upotreba digitalnih alata znači i veću izloženost mrežnim rizicima. Svi smo suočeni s pitanjem kako maksimalno iskoristiti mogućnosti koje nam donosi digitalno okruženje, a da pri tom ublažimo negativne nuspojave: cyber kriminal, narušavanje privatnosti, dezinformacije, govor mržnje. Povodom projekta Dan sigurnijeg interneta autorice Darije Kager, u 4.a razred došli su predstavnici Crvenog križa te realizirali radionicu Mišica Milica.

Da učenici vole ući u bajkovit svijet priča i bajki, pokazali su kroz projekt Hrvatska bajkovnica 5, autorice Petrunjele Krajačić i Nevenke Dimač. Povodom tjedna bajki, koji se tradicionalno održava u Osnovnoj školi kralja Tomislava Našice, učenici su čitali i analizirali bajku Šuma Striborova I.B. Mažuranić te ju na kraju dramatizirali.

Veliko je zadovoljstvo bilo sudjelovati u projektima Na putu dobrote autorice Sandre Vuk, U svijetu književnih umjetnika autorice Brankice Habuzin i Angeline Jakopin Vuk, Uz čitanje riječi rastu autorice Ljiljane Marinjak, Marije Bulut Lukačević, Monike Mužar Kos te U svijetu likovnih umjetnika 4 autorice Sandre Vuk. Proučavajući biografiju našičkih književnika, učenici su dramatizacijom uspješno izveli monologe ovih poznatih književnika: A.G.Matoša, Antuna Gardaša, Stjepana Tomaša, Julijane Matanović i na taj način bogatili svoj rječnik, izgrađivali kulturu čitanja, razvijali čitalačku vještinu i kritičko mišljenje. Rad će biti predstavljen u lipnju 2022.g. na mrežnoj stranici Našički spomenar. Uz književne umjetnike učenici 4.a vole i likovne umjetnike. Tako smo se odvažili stvarati likovna djela prema slikarskom rukopisu Modriana, Kandinskog, Polloka, Kleea, van Gogha, Kusume…

Pogledajte naš fotoalbum.

Izvor: Ljiljana Kubaša